“Guinea s’është Shqipëri”. Kur edhe afrikanët na marrin si shembull të keq

Punonjësve afrikanë të Guineas iu vjen turp të krahasohen me Shqipërinë. Duket ekzagjerim, por lexoni se çfarë shkruajnë mediat në Guine.

“”Punonjësit e portit kryesor të Guinesë, të cilin qeveria e ka dhënë me koncesion janë ngritur në grevë dhe kanë kërkuar të takohen me drejtoreshën e përgjithshme të Portit. Ata kanë bërë protestë para zyrave të Drejtorisë së Përgjithshme të Portit për të kërkuar shpjegime përse Porti kryesor i është dhënë me koncesion një kompanie turke. Por ajo nuk preferoi të dilte.

“Drejtoresha thotë se nuk mund të zbresë sot. Ajo kërkon të shtyjë takimin deri nesër,” – tha i dërguari i punëtorëve.

Të pakënaqur me indiferencën e drejtoreshës, këta punëtorë kanë sulmuar presidentin e vendit, Alpha Conde, të cilin e akuzojnë se e ka kthyer Guinenë në… Shqipërinë e Afrikës.

“Guineja është shndërruar në Shqipërinë e Afrikës nën mbretërimin e Alpha Conde. Keni shitur kompaninë e telefonisë Sotelgui; Keni shitur minierën e diamantit, Aredor; Keni shitur kullat binjake te Bulbinët; Po bëheni gati të shisni Tregun Nigeria, tregun Gninguema…”

Sekretari i përgjithshëm i CNTG njoftoi një mobilizim dhe protestë të fortë, më 13 shtator“”, shkruhet në portalin libreopinionguinee.com.

Në një shkrim tjetër me titull: “Skandalet në Guinea të lidhura me Sorosin dhe Bler” shkruhet se “qytetarët kanë akuzuar presidentin Alpha Conde për korrupsion me kompaninë e diamantit.

Ata nuk kanë hezituar të sulmojnë presidentin e vendit të tyre që një pjesë të shumave të mëdha të fituara nga korrupsioni me këtë minierë ia ka dhënë në formë bakshishi apo favoresh Toni Blerit dhe George Sorosit…”

Lajmin e plotë mund ta lexoni KETU/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Guinea s’është Shqipëri”. Kur edhe afrikanët na marrin si shembull të keq
“Guinea s’është Shqipëri”. Kur edhe afrikanët na marrin si shembull të keq
https://2.bp.blogspot.com/-P3XWHkuiZIk/W5lW0LtCgUI/AAAAAAAAYWI/1xwMXw30vpQV7edtD7xpkiyjWTkujiZTACLcBGAs/s640/kaloum-660x330-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-P3XWHkuiZIk/W5lW0LtCgUI/AAAAAAAAYWI/1xwMXw30vpQV7edtD7xpkiyjWTkujiZTACLcBGAs/s72-c/kaloum-660x330-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/guinea-seshte-shqiperi-kur-edhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/guinea-seshte-shqiperi-kur-edhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy