Historia ruse, 300 vjet më parë: Himara, Shqipëria e vogël

“Ekziston edhe një krahinë, Himara, ku populli është i lirë, që quhet Shqipëria e Vogël (flet edhe greqisht)”.

Rusisht: Yest’ takzhe provintsiya Himara, narod v ney vol’nyy, nazyvayemyy Maloy Al’banii (govorit i po-grecheski).

Kjo frazë ndodhet në tekstin “Historia e Rusisë që nga kohët më të lashta”, libri XIV, vitet 1766-1772, faqja 476 – raporton Dita.

Autor është historiani rus Sergej Mihajlloviç Sollovjov (1820-1879), profesor dhe rektor i universitetit të Moskës, akademik, këshilltar i Perandorit.

Në mes të shekullit XVIII u vendosen lidhje politike midis “Shqipërisë së vogël” dhe Rusisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Historia ruse, 300 vjet më parë: Himara, Shqipëria e vogël
Historia ruse, 300 vjet më parë: Himara, Shqipëria e vogël
https://3.bp.blogspot.com/-mOKNrSS1kio/W65aWomsgNI/AAAAAAAAY9Y/6kbqo8EUs3oDnslPoLLM25PpvxHjH-pEQCLcBGAs/s640/histori-rusia-himara-650x400-905x395-800x395-640x316.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-mOKNrSS1kio/W65aWomsgNI/AAAAAAAAY9Y/6kbqo8EUs3oDnslPoLLM25PpvxHjH-pEQCLcBGAs/s72-c/histori-rusia-himara-650x400-905x395-800x395-640x316.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/historia-ruse-300-vjet-me-pare-himara.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/historia-ruse-300-vjet-me-pare-himara.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy