Kërcënon Gjermania: Serbia dhe Kosova nuk hyjnë në BE, nëse ndryshojnë kufijtë

Lidhur me diskutimin për shkëmbim të mundshëm territoresh si zgjidhje e konfliktit të Kosovës, eksperti për Ballkanin, dhe psikologu gjerman, Bob Weber u shpreh se, nëse Kosova dhe Serbia bëjnë ndryshim kufijsh, nuk do të ketë anëtarësim në BE për këto dy vende. Weber tha se, qëndrimi i Gjermanisë në këtë aspekt nuk ka ndryshuar.

“Gjermania u thotë jo ndryshimeve të kufijve apo këmbimit të territoreve në Ballkan.”,- shprehet Weber.

Në një intervistë për DW. Weber theksoi se, përgjegjës për ecurinë e dialogut Kosovë-Serbi janë Federica Mogherini dhe administrata e Donald Trump-it.


Ai shtoi se, Berlini zyrtar do ta ndalojë hyrjen e Serbisë dhe të Kosovës në BE, nëse vjen puna deri te ndryshimi i kufijve.

Ndërkohë, Weber ndër të tjera tha se: “Nuk është i nevojshëm ndryshimi i kufijve, dialogu kishte sukses më 2013-ën, kur Serbia ishte në pozicion që ta pranonte se, Kosova nuk është pjesë e saj dhe që Beogradi po përpiqej ta kthente situatën para vitit 2013, me idenë e ndërrimit të territoreve, kompromisi Kosovës-Serbi kështu të mos pranonte se Serbia kishte ngelur pa Kosovën.”/K.C/Dritare.net/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kërcënon Gjermania: Serbia dhe Kosova nuk hyjnë në BE, nëse ndryshojnë kufijtë
Kërcënon Gjermania: Serbia dhe Kosova nuk hyjnë në BE, nëse ndryshojnë kufijtë
https://3.bp.blogspot.com/-9JeZwp7ZmOw/W4w7BwKjfwI/AAAAAAAAX-4/0Nldi982DbwK95uVqI24JS8EFlcnVRtqACLcBGAs/s640/gj-2-678x381.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-9JeZwp7ZmOw/W4w7BwKjfwI/AAAAAAAAX-4/0Nldi982DbwK95uVqI24JS8EFlcnVRtqACLcBGAs/s72-c/gj-2-678x381.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/kercenon-gjermania-serbia-dhe-kosova.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/kercenon-gjermania-serbia-dhe-kosova.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy