Kush po e pengon marrëveshjen Kosovë-Serbi sipas Marko Gjuriq?

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Serbi, Marko Gjuriq po pretendon se është duke u krijuar një fushatë “e zjarrtë kundër zgjidhjes Prishtinë-Beograd”.

Ai vlerëson se kjo fushatë po bëhet nga disa qarqe në Prishtinë, një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare por edhe brenda në Serbi.

Gjuriq thotë se fushata e tillë po krijojnë një masë kritike kundër zgjidhjes së problemeve mes dy shteteve, transmeton lajmi.net.

Ai komentoi me gjuhë të ashpër edhe qëndrimet e Gjermansië dhe Britanisë kundër korrigjimit të kufijve.

“Është e qartë se për Gjermaninë dhe Britaninë Kosova është e pavarur dhe çdo metër territor iu takon atyre. Ato kanë ndikim të madh, por mendojnë se Serbia nuk ka nevojë të fitojë në kuptimin territorial”, ka thënë Gjuriq për RTS.

Për fushatën që ai po e cilëson sit ë zjarrtë, përmend edhe Sava Janjiq, Jeremiq dhe Kadri Veselin.

Sipas tij këta persona me deklaratat e tyre po dalin kundër marrëveshjes finale.

“Kjo është arsyeja pse duhet unitet, që të shmanget gjëja më e keqe. Duam të marrim diçka”, tha ai.

Marko Gjuriq kritkoi edhe deklaratën e Behgjet Pacollit i cili tha se Kishat Ortodokse në territorin e Kosovës, janë të shqiptarëve./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kush po e pengon marrëveshjen Kosovë-Serbi sipas Marko Gjuriq?
Kush po e pengon marrëveshjen Kosovë-Serbi sipas Marko Gjuriq?
https://3.bp.blogspot.com/-XZSa0010baA/W4rOAsHRW1I/AAAAAAAAX8E/rnXgt531xqYlUj5iFRmuDWXW92ElEal_wCLcBGAs/s640/auto_Marko-Gjuriq-650x3581535744672-640x353.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-XZSa0010baA/W4rOAsHRW1I/AAAAAAAAX8E/rnXgt531xqYlUj5iFRmuDWXW92ElEal_wCLcBGAs/s72-c/auto_Marko-Gjuriq-650x3581535744672-640x353.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/kush-po-e-pengon-marreveshjen-kosove.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/kush-po-e-pengon-marreveshjen-kosove.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy