“Më kërcënohet jeta në Shqipëri”, Panajot Barka flet për mediat greke pas sherrit me Spartak Ngjelën

Mediat greke i kanë kushtuar një rëndësi të madhe debatit që u zhvillua një javë më parë në emisionin “360 Gradë” në Ora News.

Debati do të hapej me deklaratën e historianes Elena Kocaqi, e cila tha se “Grekët janë shqiptarë”.

Menjëherë pas deklaratës pati një përplasje mes Spartak Ngjelës dhe Panajot Barkës, ku ky i fundit u më largua nga studioja televizive.

Gazeta greke “Protothema” shkruan duke iu referuar Barkës se shqiptarët janë të rrjedhur dhe ushqejnë ndjenja nacionaliste, ndërsa e quan Spartak Ngjelën si shqiptar me origjinë greke.

Gazeta greke, shkruan:

Duke mashtruar, historiania shqiptare Elena Kocaqi thotë: Po çfarë grekësh? Ata nuk janë grekë, por arvanitas që kanë turp të thonë që jemi shqiptarë. Më thoni sa grekë kanë luftuar kundër osmanëve në Greqi?”
Nga ana tjetër, Barka është shprehur për gazetën:

Pastaj u përpoqa të thoja disa të vërteta mbi grekët. Pas kësaj kam marrë shumë kërcënime me jetë dhe fyerje”
Media greke citon më tej Barkën:

Duke përdorur një përzierje të miteve të rreme dhe të folklorit, ata u përpoqën të justifikonin pikëpamjet ekspansioniste. Arvanitët janë grekë që flasin gjithashtu gjuhën arvaneze (jo shqiptarët) dhe nuk kanë lidhje me shqiptarët. Ju nuk do të gjeni një arvanit në Greqi që do të thotë se ai është shqiptar. Unë shpjegova se termi” Shqiptar “është një term i ri i paraqitur në shekullin 18-19 dhe se shqiptarët, jo arvanitasit, u shfaqën në Epir në shekullin e 14 me Stefan Dushanin serb. Territoret që nacionalizmi shqiptar pretendon sot janë territore të ish Perandorisë Osmane, i përkisnin popujve të tjerë”
Barka u largua nga emisioni pas përplasjes së fortë që pati me Ngjelën, duke çuar dhe në ofendime e sharje mes tyre./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Më kërcënohet jeta në Shqipëri”, Panajot Barka flet për mediat greke pas sherrit me Spartak Ngjelën
“Më kërcënohet jeta në Shqipëri”, Panajot Barka flet për mediat greke pas sherrit me Spartak Ngjelën
https://4.bp.blogspot.com/-rrZgIWNqjdk/W6kfRFdmWAI/AAAAAAAAYu8/UqQ2ibmOFHopcE0wOmYKGCPXxG5i0xJnwCLcBGAs/s640/Screenshot_470-640x341.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-rrZgIWNqjdk/W6kfRFdmWAI/AAAAAAAAYu8/UqQ2ibmOFHopcE0wOmYKGCPXxG5i0xJnwCLcBGAs/s72-c/Screenshot_470-640x341.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/me-kercenohet-jeta-ne-shqiperi-panajot.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/me-kercenohet-jeta-ne-shqiperi-panajot.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy