Media franceze: Snajperistat shqiptar në tokën e Shamit

Një grup snajperistësh shqiptarë i janë bashkuar xhihadistëve që luftojnë në Idlib të Sirisë.

Lajmi është publikuar nga media franceze “France Soir”, e cila thekson se shqiptarët kanë publikuar edhe një video të gjatë ku tregojnë lidhur me aktivitetin e tyre.

“France Soir” i referohet një videoje të shpërndarë në 4 gusht 2018, nga media Xhemati Alban.

Ajo zgjat 33 minuta dhe 15 sekonda dhe titullohet “Snajperistat shqiptar ne token e Shamit”.

Sipas medias franceze, media Xhameti Alban duket se është një media për shqiptarët që rekrutohen për në Siri, në kuadër të grupit xhihadist Hayat Tahrir al-Cham (HTC).

Sipas burimeve, kjo ka bërë së bashku njëqind shqiptarë, të udhëhequr nga Hattabi Albani.

Ebu Katade Albani, drejtuesi i shqiptarëve, ka qenë sipas “France Soir” shumë pranë udhëheqësit të grupit xhihadist që dominonte në Idlib.

Ndërkohë një shqiptar, Sheiku Abu Qatada el-Albani, emri i vërtetë Abdul Jashari, shtetas i Maqedonisë, ishte drejtues ushtarak i al-Nusra figuronte në vitin 2016 në listën e zezë të Departamentit Amerikan të Thesarit.

Videoja e snajperëve është pjesë e një fushate mediatike për të rritur praninë e kontigjentit. Ajo është në gjuhën shqipe dhe e titruar në anglisht, raporton Ora News.

Snajperët shqiptarë duket se përdorin pushkë snajperash të prodhuara prej tyre, si dhe SVDs Dragunov, AK-74Ms me dylbi dhe silenciatorë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Media franceze: Snajperistat shqiptar në tokën e Shamit
Media franceze: Snajperistat shqiptar në tokën e Shamit
https://1.bp.blogspot.com/-UyA1qOa0paw/W6plvKLWnWI/AAAAAAAAYyU/VCJQiLqTPywm6W0RSwoLyJfk05Lb-P5VQCLcBGAs/s640/snajper-768x307.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-UyA1qOa0paw/W6plvKLWnWI/AAAAAAAAYyU/VCJQiLqTPywm6W0RSwoLyJfk05Lb-P5VQCLcBGAs/s72-c/snajper-768x307.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/media-franceze-snajperistat-shqiptar-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/media-franceze-snajperistat-shqiptar-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy