Ministri belg: Shqipëria, një vend ku zhvillohet betejë mes tenxheres dhe bolierit

Ministri i Drejtësisë i Belgjikës, Koen Geens, ka reaguar pas një deklarate të zëvendës-ministrit të Ministrisë së Brendshme të Shqipërisë, Besfort Llamari, sipas të cilit, arrestimi i Safet Bajrit u vonua nga autoritet belge.

Sipas Geens, në Shqipëri ka një betejë mes shumicës dhe opozitës rreth korrupsionit.

“Ky vend është në një betejë në të cilën tenxherja vazhdimisht fajëson bolierin”, ka thënë ai.

Megjithatë, Geens pranon se edhe pala belge ka gabuar me procedurën.

“Ata duhet të kishin aplikuar procedurën e dënimit, por procedura e transferimit ishte zbatuar”, ka thënë ai.

“Mund ta quajmë një gabim njerëzor”, ka shtuar ministri Geens.

Ai ka theksuar se gjëja më e rëndësishme është se për goditjen e bandës ka pasur një veprim të mirëkoordinuar nga policia shqiptare dhe nga ajo belge, raporton Ora News.

“Këtë fundjavë, Safet Rustemi, një kriminel që kërkohet nga Belgjika, është arrestuar në kryeqytetin shqiptar, Tiranë.

Dhjetë shokë të tij janë arrestuar gjithashtu, dy prej të cilëve në Holandë.

Policia shqiptare ka mbikqyrur për muaj me rradhë klanin përmes përgjimeve telefonike, madje edhe dronë.

Por sipas qeverisë shqiptare Safet Bajri (që në Belgjikë mban emrin Rustemi) mund të ishte kapur më herët në qoftë se Belgjika nuk do të rinte duarkryq me dorëzimin e aktgjykimit të gjykatës belge” shkruajnë mediat belge.

“Autoritetet shqiptare kanë kërkuar disa herë që nga prilli 2018 vendimin e gjykatës kundër Safet Bajrit (Rustemit),” citojnë mediat belge zëvendës-mInistrin e Brendshëm shqiptar, Besfort Lamallari.

Ky vendim do të bënte të mundur që Rustemi të vuante në Shqipëri dënimin e marrë në shtetin belg.

Belgjika nuk ka marrëveshje me Shqipërinë për ekstradimin e të arrestuarve./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ministri belg: Shqipëria, një vend ku zhvillohet betejë mes tenxheres dhe bolierit
Ministri belg: Shqipëria, një vend ku zhvillohet betejë mes tenxheres dhe bolierit
https://2.bp.blogspot.com/-uUmXNVaNuVs/W60JP9yHn0I/AAAAAAAAY6Q/RrLtyI2Uji8QFpEWpvH-WSKvSEKCeTaRACLcBGAs/s640/763.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-uUmXNVaNuVs/W60JP9yHn0I/AAAAAAAAY6Q/RrLtyI2Uji8QFpEWpvH-WSKvSEKCeTaRACLcBGAs/s72-c/763.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/ministri-belg-shqiperia-nje-vend-ku.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/ministri-belg-shqiperia-nje-vend-ku.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy