Mulliri shekullor në Shtime, i shërbeu UÇK-së në luftën e fundit (Video)

Mulliri shekullor i familjes Salihi nga fshati Lanishte, iu shërbeu gjeneratave të tëra.

Ky mulli ishte në shërbim edhe të ushtarëve të UÇK-së, në luftën e fundit, andaj njihet si mulliri historik.

Sajni Salihi thotë për RTV Dukagjinin se ai sot kujdeset me shumë xhelozi për këtë mulli.

Ai thotë se është dhurata më e mirë që e ka trashëguar nga të parët.

“Gojëdhënat thonë se mulliri është i periudhës osmane. Ne kemi shkua duke trashëguar brez pas brezi nga katragjyshet e deri sot. Njihet si “mulli historik” sepse iu ka shërbyer shumë luftërave, Luftës së Dytë Botërore edhe kësaj të fundit të UÇK-së. Mulliri ka qenë i ndërtuar me gurë, por një periudhë është deformuar dhe e kemi kthyer me blloka. Por forcat serbe e kanë djegur dhe ne e kemi rindërtuar me gurë siç ka qenë në fillim” rrëfen Sajni Salihi.

Fshati Llanishtë njihet si vend me traditë në Komunën e Shtimes gjë që dëshmohet edhe këtë mulli të vjetër, përcjell Telegrafi.

“Babai tregon se në këtë mulli kanë bluar shumë fshatra. Mulliri ka punuar 24 orë dhe unë e mbaj në mend kur kam kaluar këndej kam parë njerëz duke pritur në radhë për të bluar”, tregon më tej Salihi.

I ndërtuar me gurë e baltë, mulliri i jep një pamje të mrekullueshme fshatit i cili të jep ndjenjën se je kthyer në kohë./Telegrafi//ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mulliri shekullor në Shtime, i shërbeu UÇK-së në luftën e fundit (Video)
Mulliri shekullor në Shtime, i shërbeu UÇK-së në luftën e fundit (Video)
https://3.bp.blogspot.com/-bNX0-FlWsK0/W5gKZuETq9I/AAAAAAAAYSA/aRWMtIydMlgIMPj1f2pxqSshRpK3c2kegCLcBGAs/s640/mulliri-780x439-640x360.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-bNX0-FlWsK0/W5gKZuETq9I/AAAAAAAAYSA/aRWMtIydMlgIMPj1f2pxqSshRpK3c2kegCLcBGAs/s72-c/mulliri-780x439-640x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/mulliri-shekullor-ne-shtime-i-sherbeu.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/mulliri-shekullor-ne-shtime-i-sherbeu.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy