Nafta dhe benzina më shtrenjtë. Ja sa iu rrit çmimi në qershor

Karburantet u shtrenjtuan me 3,3 për qind në tremujorin e dytë të vitit, sipas Bankës së Shqipërisë.

Vlera më e lartë e tyre u arrit në qershor, ku nafta dhe benzina u tregtuan me rritje 5.6 për qind.

Banka qendrore thotë se rritjet në tregun vendas janë ndikuar nga rritja e çmimeve në tregun botëror, por në Shqipëri çdo vit rezulton se në çdo sezon veror karburantet shtrenjtohen.

Shqipëria ka një barrë të lartë fiskale për tregtimin e naftës dhe benzinës. Madje, gazit të lëngshëm që përdoret për automjete i është vendosur në 2017-n akcizë.

60 për qind e çmimit të karburanteve që blejnë qytetarët shqiptarë përbëhet nga taksat. Përveç taksave buxhetore, në çmim janë përfshirë dhe tarifa që i marrin koncesionarët privatë.

Qeveria shqiptare mbledh 37 lekë akcizë në çdo litër naftë që shitet në treg, 27 lekë taksë qarkullimi, 3 lekë taksë karboni dhe 7-10 lekë taksë rilicencimi.

Këtyre katër taksave u shtohen edhe dy tarifa shërbimesh që paguhen për koncesionarët privatë; 1 lekë për litër për markimin e karburanteve dhe 1,4 lek për litër për koncesionin e markimit.

Në fund, pas këtyre 6 taksave paguhet edhe tatimi mbi vlerën e shtuar, i cili është 20 për qind e çmimit final ose rreth 30 lekë për litër.

Një litër naftë tregtohej sot në Tiranë me mbi afro 180 lekë për litër, nga të cilat rreth 110 lekë janë taksa./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nafta dhe benzina më shtrenjtë. Ja sa iu rrit çmimi në qershor
Nafta dhe benzina më shtrenjtë. Ja sa iu rrit çmimi në qershor
https://1.bp.blogspot.com/-lyxmDDLLGmI/W5QVWbWJvcI/AAAAAAAAYHk/N73e2HsyXe4cl55ptAgjtx1Ho6iMjM7rACLcBGAs/s640/Gorivo-Dizel-Benzin-Karburanti-Nafta-Benzina-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-lyxmDDLLGmI/W5QVWbWJvcI/AAAAAAAAYHk/N73e2HsyXe4cl55ptAgjtx1Ho6iMjM7rACLcBGAs/s72-c/Gorivo-Dizel-Benzin-Karburanti-Nafta-Benzina-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/nafta-dhe-benzina-me-shtrenjte-ja-sa-iu.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/nafta-dhe-benzina-me-shtrenjte-ja-sa-iu.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy