Një ndër destinacionet më të preferuar turistikë, “Pema e Thatë” dikur simbol terrori

Ka qenë një ndër destinacionet më të preferuara turistke këtë verë në Ksamil, por pjesa më e madhe e atyre që vizitojnë “Pemën e Thatë” nuk e dinë historinë e saj.

Ky vend është pika më e afërt mes bregdetit shqiptar dhe atij grek dhe dikur ishte një simbol terrori dhe frike kolektive për banorët e Ksamilit.

Edhe sot atje ndodhet pika e vrojtimit ku ka qenë baza ushtarake që mbikëqyrte tentativat e arratisjes nga Shqipëria për në Korfuz dhe botën e lirë.

Kanë qenë me dhjetra njerëz që duke u përpjekur të arratiseshin nga Shqipëria komuniste humbën jetën në këtë vend, shkruan TCH.

Por tani pas thuajse 30 vitesh, ky vend i është përshtatur nevojës për turizëm dhe shërbime turistike.

Ndonëse pushuesit nuk e dinë historinë e këtij vendi kurioziteti për të kaluar këtu ditët e plazhit është i lartë, pasi nuk ka zhurma dhe fluks.

Gjithnjë e më shumë në vitet e fundit turistët po preferojnë plazhet ku nuk ka ndërtime, larg qendrave urbane ku mbizotëron qetësia dhe pastërtia./ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Një ndër destinacionet më të preferuar turistikë, “Pema e Thatë” dikur simbol terrori
Një ndër destinacionet më të preferuar turistikë, “Pema e Thatë” dikur simbol terrori
https://3.bp.blogspot.com/-gJ9i41uzxWg/W5gNO2CdObI/AAAAAAAAYSM/9GVVyhUBOH0wwDT790aVdQci11vGI-hBQCLcBGAs/s640/pema-640x445.png
https://3.bp.blogspot.com/-gJ9i41uzxWg/W5gNO2CdObI/AAAAAAAAYSM/9GVVyhUBOH0wwDT790aVdQci11vGI-hBQCLcBGAs/s72-c/pema-640x445.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/nje-nder-destinacionet-me-te-preferuar.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/nje-nder-destinacionet-me-te-preferuar.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy