Provokon presidenti grek: Çamët të gjykoheshin për krime kundër njerëzimit (Edhe gratë e fëmijët?!)

Në një kohë kur Shqipëria dhe Greqia vijojnë negociatat për çështjet e mbetura pezull mes vendeve, presidenti grek Pavlopulos ka dhënë një deklaratë që nuk i shërben aspak dialogut.

Ai ka hedhur akuza se shqiptarët e Çamërisë ishin bashkëpunëtorë të nazistëve gjatë luftës. Këtë deklaratë ai e ka dhënë gjatë referatit për ngjarjet e 29 shtatorit 1943.

Sipas presidentit grek, çamët nuk u ndoqën nga Thesprotia, siç pretendojnë sot, por u larguan “te mos gjykohen si bashkëpunëtorë të Nazistëve, sepse duhet te dilnin para gjyqit për krime kundër njerëzimit”.

Pavlopulos ka theksuar se çështjet që të ashtuquajturit Çamë paraqesin në tryezën e bashkëbisedimeve fyejnë kujtimin e viktimave dhe ndikojnë negativisht ne marrëdhëniet greko-shqiptare.

“Akoma dhe sot shtrembërojnë te vërtetën. Deklarojnë se luftuan kundër gjermanëve, se nuk bashkëpunuan me ata. Shtrembërim mjaft provokues i historisë, mjaft fyese për viktimat e krimeve çnjerëzore që u kryen në zonë. E përsëris, çdo mbështetje e kësaj teorie gënjeshtër nga fqinjët shqiptarë ndikon, madje ne mënyrë deçizive, marrëdhëniet mes dy vendeve”, tha ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Provokon presidenti grek: Çamët të gjykoheshin për krime kundër njerëzimit (Edhe gratë e fëmijët?!)
Provokon presidenti grek: Çamët të gjykoheshin për krime kundër njerëzimit (Edhe gratë e fëmijët?!)
https://2.bp.blogspot.com/-1B1-qNGQxJA/W7DW_tcccAI/AAAAAAAAY-s/dv0iHT-z29ohLrow5xu8teHyjABZOmGVACLcBGAs/s640/pavlopoulos.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-1B1-qNGQxJA/W7DW_tcccAI/AAAAAAAAY-s/dv0iHT-z29ohLrow5xu8teHyjABZOmGVACLcBGAs/s72-c/pavlopoulos.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/provokon-presidenti-grek-camet-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/provokon-presidenti-grek-camet-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy