Raporti/ Në Shqipëri vetëm 1 % e të varfërve arsimohen

Sipas të dhënave të raportit “Pabarazia në Europën Juglindore” nga Friedrich Ebert rezulton se universitetet po i mbyllin dyert studentëve të varfër dhe për këtë Shqipëria mban vendin e parë.

Ndërkohë që 59% e atyre që ndjekin arsimin e lartë në vendin tonë janë nga shtresat e pasura të vendit.

“Në Bosnjë, 8% e të varfërve ndjekin arsimin e lartë, në Maqedoni 4% dhe në vendet e tjera të rajonit arrin shifra deri në 11%. Ndërsa në Shqipëri, vetëm 1%”, shprehet Rigels Xhemollari, nga Qëndresa Qytetare.

Por, cilat janë arsyet që pengojnë studentët e shtresës së ulët të mos vazhdojnë studimet universitare?

“Sepse ne kemi tarifat më të larta në Europë, deri në 3 milionë shkojnë tarifat e masterit në Shqipëri. Ndërsa, në Gjermani, që pagat shkojnë 2-3 mijë euro, arsimi publik është falas. Familjet shqiptare janë në vështirësi, sepse minimalisht një shtëpi me qira në kryeqytet të shkon 2400 euro në vit, po të marrim pagën mesatare të një familjeje shqiptare. Si mund ta përballojë pagesën për masterin, pagesën e shtëpisë dhe jetesën me 250-300 mijë lekë? Kjo është arsyeja pse ne të varfërve shqiptarë u kemi vënë barrikada”, shpjegon Xhemollari shkruan TCH.

Rigelsi, teksa shpreh shqetësimin, parashtron zgjidhjen për thyerjen e këtyre barrikadave ndaj studentëve me financa të pakta: “Zgjidhjen më të mirë ta japin modelet perëndimore. Rrit investimin për arsim dhe gjithçka rregullohet. Rrit investimin mbi bazën e GDP-së. Sipas Bankës Botërore, rritja me 1% në arsim përshpejton brenda vitit ekonominë, po me 1%. Dhe shteti ynë duhet të zgjedhë: do të investojë për arsimin apo do i lërë rrugëve të rinjtë, pa universitet”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Raporti/ Në Shqipëri vetëm 1 % e të varfërve arsimohen
Raporti/ Në Shqipëri vetëm 1 % e të varfërve arsimohen
https://4.bp.blogspot.com/-_ghRuF4h9EU/W6ztBxiuDEI/AAAAAAAAY5I/k4XwHTYAdOEZQ0nhvdft1ZbrINmgZyQiACLcBGAs/s640/arsimi-1.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-_ghRuF4h9EU/W6ztBxiuDEI/AAAAAAAAY5I/k4XwHTYAdOEZQ0nhvdft1ZbrINmgZyQiACLcBGAs/s72-c/arsimi-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/raporti-ne-shqiperi-vetem-1-e-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/raporti-ne-shqiperi-vetem-1-e-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy