Roshnik, shtëpia-muze drejt degradimit të plotë

Një shtëpi-muze në fshatin Roshnik, që ka edhe statusin e monumentit të kulturës, po shkon drejt degradimit të plotë.

Banesa është ndërtuar në vitin 1700 nga Servet Brahimaj, një banor i fshatit, që në këtë kohë punonte si emigrant në shtetin osman. Shtëpia dykatëshe është një nga vlerat e rralla dhe e vetmja e këtij lloj në Qarkun e Beratit.

Sipas arkeologut Nexhmedin Pilafi, për të ndërtuar këtë shtëpi që tashmë i ka kaluar të 300 vjetët, kanë punuar 40 çekanë, 40 argatë dhe 40 mushka. Gurët e kësaj shtëpie janë të gjithë të zgjedhur dhe të skalitur hijshëm.

“Vetë arkitektura e saj është një arkitekturë me vlera të veçanta, sidomos në ambientet e brendshme. Si godinë është unikale në këtë zonë”, thekson Pilafi.

Drejtori i Monumenteve të Kulturës, Eugen Kallfani pohon se godina për nga rëndësia është e kategorisë së parë. Ai thotë se duhen fonde për restaurimin e plotë të këtij objekti.

Kjo banesë, si shumë të tjera që janë lënë në harresë, presin vëmendjen e institucioneve përkatëse. / TCH/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Roshnik, shtëpia-muze drejt degradimit të plotë
Roshnik, shtëpia-muze drejt degradimit të plotë
https://3.bp.blogspot.com/-Ww-uKIoeHms/W6pbbHvYY3I/AAAAAAAAYw0/6_PiBC9s22QxCQrPnLOrDTjdVfpomqoZQCLcBGAs/s640/shtepia-muze-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Ww-uKIoeHms/W6pbbHvYY3I/AAAAAAAAYw0/6_PiBC9s22QxCQrPnLOrDTjdVfpomqoZQCLcBGAs/s72-c/shtepia-muze-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/roshnik-shtepia-muze-drejt-degradimit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/roshnik-shtepia-muze-drejt-degradimit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy