Serbia tërheq ansamblin nga “Balkanika Folk”, shkak ngritja e flamurit të Kosovës

Aambasada e Serbisë në Tiranë kishte kërkuar nga organizatorët të mos lejonin ngritjen e flamurit kosovar, nëse donin që ansambli nga Serbia të ishte pjesë e festivalit.

Shqipëria është mikëpritëse e festivalit “Balkanika Folk” këtë vit. Bëhet fjalë për një festival ku do të merrnin pjesë 11 ansamble nga i gjithë Ballkani dhe dy të tjera, të Arbëreshëve e Italisë dhe atij të Polonisë.

Por pavarësisht ftesës Serbia ka refuzuar të marrë pjesë në një organizim në të cilin ngrihet flamuri i Kosovës.

Sipas tyre, ambasada e Serbisë në Tiranë kishte kërkuar nga organizatorët të mos lejonin ngritjen e flamurit kosovar, nëse donin që ansambli nga Serbia të ishte pjesë e festivalit.

Producenti Sokol Gunga mësohet ta ketë konsideruar këtë kërkesë absurde dhe në kundërshtim me parimet e artit. Ai ka thënë se politika nuk duhet të fusë hundët në art sepse arti nuk njeh kufij.

“Artistët serbë ishin të mrekullueshëm, artistë të vërtetë, kërcimtarë të jashtëzakonshëm dhe pse jo nëse do të ishin në garë, mund të ishin edhe pretendent edhe për çmimin e madh qe e fitoi Bullgaria”/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbia tërheq ansamblin nga “Balkanika Folk”, shkak ngritja e flamurit të Kosovës
Serbia tërheq ansamblin nga “Balkanika Folk”, shkak ngritja e flamurit të Kosovës
https://3.bp.blogspot.com/-99xcJIeYFLQ/W65N5aFDZhI/AAAAAAAAY8U/N97crStRw5QtAAS4vxjFJHi3enwpU5F1QCLcBGAs/s640/Screenshot_579-640x354.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-99xcJIeYFLQ/W65N5aFDZhI/AAAAAAAAY8U/N97crStRw5QtAAS4vxjFJHi3enwpU5F1QCLcBGAs/s72-c/Screenshot_579-640x354.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/serbia-terheq-ansamblin-nga-balkanika.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/serbia-terheq-ansamblin-nga-balkanika.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy