Shkëmbim territoresh? Daçiç: Nuk do ta japim kurrë veriun

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç thotë se është kërkuar një zgjidhje për çështjen e Kosovës dhe se korrigjimi kufijve është vetëm një ide, por nuk ka ide të tjera.

Ai shtoi se të gjithë tani po hapin derën e dialogut, por nuk do të ketë diskutime për dy gjëra – se Kosova do të jetë autonome brenda Serbisë dhe se Serbia njeh Kosovën shtet të pavarur.

“Ne jemi në kompromis tani, por jemi në atë fazë, por pyetja është se çfarë është një kompromis, një delimitacion është një nga idetë, por nuk ka ide të tjera. Kjo është arsyeja pse orteku është në Prishtinë dhe Beograd “, tha Daçiç për TV Pink.

Sipas tij, shikuar nga perspektiva e analistëve politikë, nëse dialogu nuk shkon në atë drejtim, mund të pritet që presioni do të vazhdojë mbi Serbinë që ta njohë Kosovën.

“Ky presion do të shfaqet duke ngadalësuar rrugën drejt BE-së”, ka thënë Daçiç duke shtuar se kjo mund të çojë gjithashtu në mundësinë që dikush në Kosovë do të bëjë plane për “Stuhinë” e Kosovës, që Serbia mund të duhet të reagojë ndaj kësaj dhe të hyjë në konflikt me KFOR-in dhe se Serbia do të kërkojë ndihmën e Rusisë.

Sipas tij, SHBA tani po “fryn erëra të reja”, duke hapur mundësinë që serbët dhe shqiptarët të gjejnë një zgjidhje kompromisi.

Ai tha se ata që e kundërshtojnë korrigjimin e kufijve duhet të dinë se një Kosovë gjithëpërfshirëse është e mundur vetëm si një shtet i pavarur.

“Ne kurrë nuk do të japim veriun, nuk ka dilemë. Çfarë tjetër mund të bëjmë? Ne nuk kemi lidhje territoriale që të gjitha zonat me popullsi serbe të mbeten në Serbi,” tha Daçiç/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shkëmbim territoresh? Daçiç: Nuk do ta japim kurrë veriun
Shkëmbim territoresh? Daçiç: Nuk do ta japim kurrë veriun
https://1.bp.blogspot.com/-CEXtl3aJPZ0/W42TXAds5MI/AAAAAAAAYBE/fQw91nLukQgvsF1jMUvGXHn6hsBdTJruwCLcBGAs/s640/da-2768.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-CEXtl3aJPZ0/W42TXAds5MI/AAAAAAAAYBE/fQw91nLukQgvsF1jMUvGXHn6hsBdTJruwCLcBGAs/s72-c/da-2768.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/shkembim-territoresh-dacic-nuk-do-ta.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/shkembim-territoresh-dacic-nuk-do-ta.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy