“Shqiptarët kanë qenë maqedonas”, ja çfarë mësojnë nxënësit në librin e Gjeografisë (FOTO)

“Shqiptarët kanë qenë maqedonas, por në kohën e pushtetit osman janë bërë shqiptar. Shqiptarët e Maqedonisë e kanë prejardhjen nga çerkezët, romë dhe turqit”, këto janë “faktet” që nxënësit shqiptarë në Maqedoni mësojnë në librin e Gjeografisë.

Në libër nuk mungojnë as pjesë ku shkruhen pjesë nga poema “Serdarot” e Gligor Përliçev në të cilën thuhet se shqiptarët kanë migruar në Maqedoni, duke keqtrajtuar fizikisht, duke i vjedhur, duke i rrëmbyer si dhe duke i vrarë maqedonasit vendas. Në poemë thuhet gjithashtu se për të bërë plaçkitjet, shqipatërt janë ndihmuar nga qeveria turke.

Sipas portalit, portalb.mk, në faqen 103 thuhet gjithashtu se Shqipëria shfaqet si okupatore e Maqedonisë Perëndimore. Në faqen 105, Kosova nuk korrespondon si shtet me të cilin kufizohet Maqedonia.

Edhe pse i shkruar me cungime historike, libri vazhdon të jetë në qarkullim në gjimnazin “Zef Lush Marku”ndërkohë që ministri Arbër Ademi ka premtuar korrigjimin e të gjitha librave me përmbajtje kontestuese./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Shqiptarët kanë qenë maqedonas”, ja çfarë mësojnë nxënësit në librin e Gjeografisë (FOTO)
“Shqiptarët kanë qenë maqedonas”, ja çfarë mësojnë nxënësit në librin e Gjeografisë (FOTO)
https://3.bp.blogspot.com/-GFhtmhEyA-w/W5VYxVAck0I/AAAAAAAAYLA/CtODQnDC-R4x3x5TJinq3xbsMsZQ-rwgACLcBGAs/s640/marre.png
https://3.bp.blogspot.com/-GFhtmhEyA-w/W5VYxVAck0I/AAAAAAAAYLA/CtODQnDC-R4x3x5TJinq3xbsMsZQ-rwgACLcBGAs/s72-c/marre.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/shqiptaret-kane-qene-maqedonas-ja-cfare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/shqiptaret-kane-qene-maqedonas-ja-cfare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy