Statutet e Shkodrës, historia e ligjit shqiptar që nis në Venecia

Lucia Nadin, atashe kulturor në Shqipëri në fillim të viteve 1990, vazhdon të japë ndihmën e saj në njohjen e historisë shqiptare bazuar në dokumenta të gjetura në gjuhën italiane.

Statutet e Shkodrës, u shkruan në vitin 1345 dhe qendruan në fuqi deri kur qyteti i Shkodrës u pushtua nga turqit në vitin 1469. Këto statute u gjendën nga Lucia Nadin në fillim të viteve 1990 në fondin e bibliotekës së Muzeut Correr në Venecia. Ato sëbashku me arkivin e Vatikanit përbëjnë burimin më të besueshëm të të dhënave historike për Shqipërinë e Mesjetës.

Këto statute u publikuan për herë të parë në vitin 2002 me komente në italisht, u ripublikuan në vitin 2012 dhe më në fund u publikuan në gjuhën shqipe me parathënie të Lucia Nadin dhe Pëllumb Xhufit.

Pra, historia e ligjit shqiptar fillon në Venecia, të paktën një shekull përpara publikimit të Kanunit të Lekë Dukagjinit, dhe është e shkruar në gjuhën latine dhe atë veneciane, ose më saktë në gjuhën veneciane të pasuruar me fjalë në latinisht.

700 vjet përpara kushtetutës së parë shqiptare, qyteti i Shkodrës kishte një rregull juridik i cili rregullonte jetën e përditshme të qytetit. Të njëjtën gjë bënin edhe qytetet e tjera të vendosua përgjatë detit Adriatik, të cilat ishin nën ndikimin e Venecias.

Dhe në fakt pranian e një statuti qytetarë , jo vetëm i jepte qytetarëve një rregull për të ndjekur, por kufizonte edhe pushtetin dhe e udhëheqësave të dërguar nga Venecia, të cilët në mungesë të një statutit të shkruar ishin të legjitimuara të vepronin sipas ndërgjegjes së tyre.

Interesant është fakti se këto statute përmbanin një sërë normash praktike për të rregulluar aktivitetin dhe sjelljen, përcaktuar normat nga ndërtimi i një banese në hapësirë publike e deri tek dënimi i dhunës kundrejt gruas./ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Statutet e Shkodrës, historia e ligjit shqiptar që nis në Venecia
Statutet e Shkodrës, historia e ligjit shqiptar që nis në Venecia
https://3.bp.blogspot.com/-r3MEYjBKvtU/W47bdjmqaiI/AAAAAAAAYEw/D9hPf_T8fLczZJyyWlvgWpuL6W8hK24uQCLcBGAs/s640/auto_statutet._ok1500277219-800x445-640x356.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-r3MEYjBKvtU/W47bdjmqaiI/AAAAAAAAYEw/D9hPf_T8fLczZJyyWlvgWpuL6W8hK24uQCLcBGAs/s72-c/auto_statutet._ok1500277219-800x445-640x356.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/statutet-e-shkodres-historia-e-ligjit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/statutet-e-shkodres-historia-e-ligjit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy