Studimi/ Shqipëria, vendi me birrën më të lirë. Ja si ndikon në turizëm

Tirana është vendi më i lirë në rajon për të pirë një birrë, dhe një ndër vendet më të lira në Europë. Vendi i parë ndërkohë është larg. Një birrë në kryeqytetin shqiptar vlerësohet se kushton mesatarisht 1.19 euro, ndërkohë që në vendet e tjera të rajonit është më i kripur.

Ky është një tjetër element që e bën Shqipërinë më tërheqëse, sidomos për të huajt. Në shumë renditje, sidomos sa i përket çmimeve, Shqipëria rezulton të jetë vendi më i lirë në rajon.

Qyteti më i lirë në Europë për të pirë një birrë vlerësohet të jetë Baku, kryeqyteti i Azerbaixhanit, me 0.75 euro, i ndjekur nga Kievi në Ukrainë dhe Tbilisi i Moldavisë. Nga ana tjetër e medaljes ndërkohë është Reykjavik, kryeqyteti i Islandës, ku një birrë kushton plot 9.64 euro.

Në destinacionet kryesore europiane ndërkohë, çmimi i birrës varion. Në Paris fiksohet në 7 euro, në Romë 5 euro, dhe në Berlin vetëm 3.5 euro.

Gjermania ndërkohë vlerësohet si shtëpia e birrës dhe njihet si vendi që organizon festën më të madhe të birrës në botë, Octoberfest, që ka nisur zyrtarisht ditën e shtunë dhe që do të vazhdojë deri më 7 tetor.

Octoberfest pritet të grumbullojë 6 milionë njerëz të cilët do të konsumojnë 600 milionë euro birra./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Studimi/ Shqipëria, vendi me birrën më të lirë. Ja si ndikon në turizëm
Studimi/ Shqipëria, vendi me birrën më të lirë. Ja si ndikon në turizëm
https://4.bp.blogspot.com/-cSW6Ex1pvq0/W6pfe2I7l4I/AAAAAAAAYxU/yannsSIx56gVPxXArd9Z4ERpLjd4ehbQACLcBGAs/s640/birra-alkool-765x383.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-cSW6Ex1pvq0/W6pfe2I7l4I/AAAAAAAAYxU/yannsSIx56gVPxXArd9Z4ERpLjd4ehbQACLcBGAs/s72-c/birra-alkool-765x383.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/studimi-shqiperia-vendi-me-birren-me-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/studimi-shqiperia-vendi-me-birren-me-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy