Thaçi e ndryshon qëndrimin për Ushtrinë e Kosovës brenda pak orësh

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e ka ndryshuar qëndrimin për pakon e projektligjeve që e shndërrojnë FSK-në në ushtri brenda disa orësh.

Rreth orës 10 të mëngjesit, Thaçi e sulmoi Qeverinë për projektiligjin për ushtrinë, ndërkaq pasdite e “korrigjoi” qëndrimin e tij duke e mbështetur të njëjtat projektligje.

“Për shkak të interesave të ngushta, ndonjëherë elektorale dhe ndonjëherë tjetër ideologjike, lidershipi në Kosovë e ka vonuar transformimin e Forcës së Sigurisë në Forca të Armatosura të Kosovës”, deklaroi ai.

Thaçi deklaroi se “unë vazhdimisht kam qenë konsistent në këtë pikë. Kosova duhet ta ketë ushtrinë e saj. Me iniciativën time si president, kemi ndërmarrë një fushatë vetëdijesimi, brenda dhe jashtë Kosovës, për të sensibilizuar miqtë tanë për rëndësinë e këtij procesi.Aleatët tanë e dinë që ky proces duhet të përmbyllet pa vonesa.”

“Po ashtu, e kemi bërë të qartë që askush, asnjë faktorë i jashtëm, nuk mund të ketë veto në shtetndërtimin tonë. Dua t’ua largoj çdo dilemë: jam pro transformimit të Forcës së Sigurisë në Forca të Armatosura të Kosovës”, u shpreh presidenti.

Thaçi në mëngjes tha se veprimet kokë më vete për krijimin e ushtrisë çojnë në izolim. Ndërsa pasdite
tha se gjithçka po bëhet me iniciativë të tij.

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar pakon e projektligjeve që rregullojnë rolin, funksionin dhe shërbimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Thaçi e ndryshon qëndrimin për Ushtrinë e Kosovës brenda pak orësh
Thaçi e ndryshon qëndrimin për Ushtrinë e Kosovës brenda pak orësh
https://4.bp.blogspot.com/-7xYKuGP20sY/W5qONVSRY7I/AAAAAAAAYYk/4EZdIMHbS_ELzMo38nBshuDhSWEd0bIZQCLcBGAs/s640/Hashim-Thaci-1-730x440%2B%25281%2529.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-7xYKuGP20sY/W5qONVSRY7I/AAAAAAAAYYk/4EZdIMHbS_ELzMo38nBshuDhSWEd0bIZQCLcBGAs/s72-c/Hashim-Thaci-1-730x440%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/thaci-e-ndryshon-qendrimin-per-ushtrine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/thaci-e-ndryshon-qendrimin-per-ushtrine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy