​Veseli: Kurrë pazare për Mitrovicën, Lugina mund t’i bashkohet Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se askush nuk mund t’i cenojë kufijtë e Kosovës, pasi ato janë garantuar nga gjaku i dëshmorëve të kombit.

“Askush nuk i cenon kufijtë e Kosovës. Ne duhet të punojmë bashkë që t’i forcojmë ato, t’i forcojmë simbolet e shtetit. Shteti i Kosovës është i shenjtë, sovraniteti dhe integrimi është i shenjtë”, ka thënë Veseli.

Ai është shprehur se duhet marrë parasysh në çdo moment multietniciteti i Kosovës dhe në të njëjtën kohë edhe obligimi që ky shtet ka ndaj shqiptarëve që jetojnë anembanë botës.

Veseli ka theksuar se më së shumti duhet menduar për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

“Ata janë vëllezërit tanë. Do të punojmë fuqishëm që ata ose të jenë në shtetin tonë të pavarur dhe sovran, Republikën e Kosovës, ose domosdoshmërisht Serbia t’i respektojë ata ashtu siç i respektojmë ne serbët këtu”, ka theksuar tutje ai.

I pyetur nga “TV Besa” për mundësinë ekzistuese që Mitrovica të bëhet pjesë e ndonjë pazari me Serbinë, Veseli është përgjigjur se “kurrë nuk do të ketë pazar me Mitrovicën”.

“Mitrovica është e shenjtë. Ata që vetëm e çojnë ndërmend të flasin për pazar me Mitrovicën, ata janë vetë që ndjellin të keqen për Kosovën. Unë, presidenti i Kosovës dhe kryeministri jemi të vendosur ta çojmë përpara Kosovën. Do të punojmë bashkërisht për Mitrovicën, është pjesa e Lagjes së Re në lumin Ibër, dhe në të njëjtën kohë shqiptarët dhe serbët do të jetojnë në një qytet të bashkuar”, ka përfunduar ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ​Veseli: Kurrë pazare për Mitrovicën, Lugina mund t’i bashkohet Kosovës
​Veseli: Kurrë pazare për Mitrovicën, Lugina mund t’i bashkohet Kosovës
https://1.bp.blogspot.com/-KuHh9r4rWxg/W41eqr92HMI/AAAAAAAAX_Q/Au3QSOzGGI8KRO7ZbiKDDp2J4C00548lACLcBGAs/s640/Kadri-Veseli-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-KuHh9r4rWxg/W41eqr92HMI/AAAAAAAAX_Q/Au3QSOzGGI8KRO7ZbiKDDp2J4C00548lACLcBGAs/s72-c/Kadri-Veseli-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/veseli-kurre-pazare-per-mitrovicen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/veseli-kurre-pazare-per-mitrovicen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy