Vuçiç, akuza ndërkombëtarëve për provokim

Serbia është ende në gjendje gatishmërie për shkak të vizitës së Presidentit Hashim Thaçi në veri të Kosovës. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në kryeqytetin serb.

Presidenti Aleksandar Vuçiç, ka theksuar se është i gatshëm të mbrojë serbët nëse do të vijë deri tek incidentet e mundshme. Në një konferencë të jashtëzakonshme mbrëmjen e së shtunës, ai tha se Kosova ka shkelur të gjitha marrëveshjet dhe kritika pati edhe për ndërkombëtarët.

“Për herë të tretë që prej muajit Mars, është cënuar paqja në mënyrë më provokative nga Prishtina. Është tentuar që të provokohet reagimi i Serbisë që të sanatizohet edhe më tej shteti ynë në bashkëpunim me një pjesë ndërkombëtare”.

Vizita e Thaçit mobilizoi aparatin shtetëror serb të sigurisë, por edhe serbët në Kosovë të cilët dolën në protesta. Ushtria dhe policia u kthyen në detyrë. Presidenti serb bëri thirrje për serbët e veriut të kthehen në shtëpitë e tyre.

“Interesi ynë është të kemi paqe pasi Serbia nuk mund të përballojë konfliktet, por shteti ynë është mbështetur për muri nga papargjegjësia e shqiptarëve dhe papërgjegjësia edhe më e madhe e një pjese të përfaqësuesve ndërkombëtare. Politika e pushkëve të gjata nuk është politikë që sjell zgjidhje, por bisedimet. Por, kur kjo ndodh nuk kemi gjë tjetër përveç të jemi me popullin tonë”.

Vuçiç theksoi se vendimi nëse ushtria dhe policia do të kthehen në normalitet, do të vlerësohet në bazë të situatës së krijuar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vuçiç, akuza ndërkombëtarëve për provokim
Vuçiç, akuza ndërkombëtarëve për provokim
https://2.bp.blogspot.com/-cs1dSBk1tXc/W7Di-khkB6I/AAAAAAAAY-4/eh3Zxw8EqeIrQ7X_PRZdjQQl8uQUp864ACLcBGAs/s640/vucic-3-780x439-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-cs1dSBk1tXc/W7Di-khkB6I/AAAAAAAAY-4/eh3Zxw8EqeIrQ7X_PRZdjQQl8uQUp864ACLcBGAs/s72-c/vucic-3-780x439-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/vucic-akuza-nderkombetareve-per-provokim.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/vucic-akuza-nderkombetareve-per-provokim.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy