Zgjedhja e re e shqiptarëve, renditemi të dytët në Irlandë për azil

Gjeorgjia dhe Shqipëria janë dy vendet kryesore të origjinës të listës së azilkërkuesve në Irlandë këtë vit, pas ndryshimeve në modelet e migracionit ndërkombëtar, shkruan gazeta britanike “The Sunday Times“.

Rritja e kërkesave për azil dhe vonesat në strehimin e refugjatëve, kanë bërë që qeveria të ngrejë qendra të reja për pritjen e drejtpërdrejtë të emigrantëve, masë e cila merret për herë të dytë brenda vitit.

Ministri i emigracionit dhe integrimit David Stanton javën e kaluar tha se qeveria kishte rritur numrin e hapësirave të tilla me 646 gjatë vitit të kaluar duke hapur qendrat e pritjes në Lisdoonvarna, Co Clare dhe Moate në Co Westmeath, por që “javët e fundit numri i njerëzve që aplikojnë për mbrojtje ndërkombëtare u rrit në Irlandë”.

Numri i shqiptarëve që aplikuan për azil në Irlandë në 8 muajt e parë të këtij viti, ishte 235 persona, shifër që i rendit të dytët pas gjeorgjianëve. Shtimi i numrit të aplikimeve nga viti i kaluar për shqiptarët është 50% nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

Një zyrtar për agjencitë ligjzbatuese në Irlandë tha se “nuk ka persekutim të këtyre njerëzve për arsye etnike apo për çështje fetare”, duke shtuar se shqetësimi kryesor janë elementët kriminalë në radhët e tyre.

Gjithsesi, Këshilli Irlandez për Refugjatët thotë se ky nuk është një fenomen i izoluar, sepse azilkërkuesit shqiptarë dhe ata gjeorgjianë janë shtuar ndjeshëm edhe në Francë dhe Gjermani./oranews/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zgjedhja e re e shqiptarëve, renditemi të dytët në Irlandë për azil
Zgjedhja e re e shqiptarëve, renditemi të dytët në Irlandë për azil
https://2.bp.blogspot.com/-sj129HAeZVI/W7DwGMfgsZI/AAAAAAAAY_k/RESttY8uGD43hUR2IeI-T5WTuZcnC54ZQCLcBGAs/s640/methode2fsundaytimes2fprod2fweb2fbin2f24512e74-c425-11e8-8cb9-7625237e3bea.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-sj129HAeZVI/W7DwGMfgsZI/AAAAAAAAY_k/RESttY8uGD43hUR2IeI-T5WTuZcnC54ZQCLcBGAs/s72-c/methode2fsundaytimes2fprod2fweb2fbin2f24512e74-c425-11e8-8cb9-7625237e3bea.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/zgjedhja-e-re-e-shqiptareve-renditemi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/09/zgjedhja-e-re-e-shqiptareve-renditemi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy