Azilkërkuesit, jo fenomen shqiptar, më pak të larguar vitet e fundit

Largimet nga vendi nuk janë aspak fenomen ekzskluziv shqiptar, tha sot Kryeministri Edi Rama, duke kujtuar se shifrat flasin për më pak të larguar gjatë periudhës 2014-2017, krahasuar me 3 vite më parë.

Kryeministri Rama iu përgjigj sot komentit të një qytetari përmes rubrikës “Përgjigja ime”, lidhur me çështjen e azilkërkuesve shqiptarë.

“Sipas teje unë largova të rinjtë dhe e plaka Shqipërinë në 5 vjet”, i drejtohet Kryeministri qytetarit, duke dhënë shifra konkrete lidhur me këtë fenomen.

Duke iu referuar shifrave lidhur me ikjet dhe ardhjet e shqiptarëve në vite, Rama tha se “në vitet 2011-2012-2013, në qeverisjen e mëparshme, kanë ikur 156 894 persona dhe janë kthyer 97 555 persona, pra neto janë larguar 59 339 persona.

Ndërsa në vitet 2014-2017, sipas tij, kanë ikur 160 408 shtetas dhe janë kthyer 93 648 shtetas, pra 66 339 shqiptarë.

“Shifrat me kokëfortësinë e tyre aritmetike thonë se totali i të ikurve nga Shqipëria, nga viti 2011 në 2017 është 317 302 persona dhe i të kthyerve është 192 203 persona. Të larguarit neto nuk janë as 500 mijë, as 300 mijë në 4 vjet, por janë 126 099 persona në 7 vjet”, shprehet Rama.

Këto, sipas tij, janë fakte reale duan apo s’duan ndotësit e përditshëm politikë e mediatikë dhe helmuesit e përhershëm të gjakut të shqiptarëve.

Po ashtu, Rama komentoi edhe votën e kësaj kategorie qytetarësh, që sipas tij, nuk votojnë për atë që shohin me sy, por shohin me sytë e atij që votojnë.

“Po ndalem pak fare në fund tek vota jote. Ti as më ke votuar, as do të më votosh, sepse ti hyn te ata shqiptarë që nuk votojnë për atë që shohin me sy, por shohin me sytë e atij që votojnë. Dhe nuk është vetëm shqiptare kjo kategori të verbërish elektoral. Për ty dhe këtë lloj kategorie këtu në Shqipëri, këto 5 vite ekonomia që ishte mirë fare u bë keq fare, rrogat që ishin lart fare ranë në pikiatë; rrugët që ishin si në Europë u prishën krejt; papunësia që ishte e ulët fare po rritet çdo ditë; populli që ishte rehat fare, sot s’ka as bukë, madje shqiponjat që fluturonin mbi kokat tona ngordhën dhe kanabisi që nuk ia dinim as emrin na shpërtheu nëpër këmbë. Madje dhe detin që ia kishin marrë Greqisë patriotët ia shitëm mbrapsht ne tradhtarët”, ironizon Rama.

Kryeministri u shpreh se “ndihet krenar që Shqipëria e fëmijëve tanë, do të jetë shumë më e mire se Shqipëria e të zgjedhurve tuaj dje, pikërisht falë asaj që unë po bëj”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Azilkërkuesit, jo fenomen shqiptar, më pak të larguar vitet e fundit
Azilkërkuesit, jo fenomen shqiptar, më pak të larguar vitet e fundit
https://1.bp.blogspot.com/-xVBMdhAGNxo/W7eWBLyyoiI/AAAAAAAAZPw/tzfevs-lCFExSQB_lRgmXyG-8bx1IBdaQCLcBGAs/s640/1529519724_sheshiskenderbejjjj25-768x512.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-xVBMdhAGNxo/W7eWBLyyoiI/AAAAAAAAZPw/tzfevs-lCFExSQB_lRgmXyG-8bx1IBdaQCLcBGAs/s72-c/1529519724_sheshiskenderbejjjj25-768x512.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/azilkerkuesit-jo-fenomen-shqiptar-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/azilkerkuesit-jo-fenomen-shqiptar-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy