Eksperienca e gazetares britanike në Shqipëri, në një artikull: “Rakia, aq e fortë sa…”

Theresa Harold, gazetare dhe menaxhere e mediave sociale në Londër, i ka kushtuar një artikull të plotë eksperiencës së saj të kaluar në jug të Shqipërisë.

Harold e quan Sarandën “kryeqyteti jozyrtar i Rivierës Shqiptare”.

Ajo tregon se si Shqipëria është shndërruar në një vend të preferuar për turistët e huaj, duke evidentuar mikpritjen, ushqimin e freskët, petullat dhe byrekun, pa harruar pijen tonë “përfaqësuese”, rakinë.

Ndët të tjera, ajo përmend:

“Vizitorët shkojnë atje për të parë kështjellat e lashta, manastirët, shkëmbinjtë dhe për të shijuar plazhet me rërë.

Atje ka kanione bregdetare, fshatra mesdhetare dhe ullishta. Ajo që përbën interes për të huajt është edhe ushqimi; i lirë, shumë i freskët dhe me prodhime vendase, kuzhinat janë të thjesha e tradicionale. Në vende të ndryshme gjen dhe ushqime të ndryshme. Falë fluksit të italianëve në bregdetin e jugut, ka shumë lokale ku bëhen pica apo sallatë greke që në fakt nuk mungon në asnje vend.

Shefat përdorin vajin e ullirit ashtu si francezët përdorin gjalpin. Çdo vakt vjen me një shportë të vogël me bukë, pa përjashtuar edhe rakinë që nuk mungon kurrë.”

Gazetarja nuk ka ngurruar të tregojë në artikull edhe për mikpritjen e shqiptarëve, duke treguar episodin e një mëngjesi:

“Shqipëria njihet për mikpritjen falë konceptit të besës, që për ta është i rëndësishëm. Në mëngjesin e parë, mikpritësit tanë nga hoteli luksoz jonian në Ksamil na ftuan t’u bashkohemi për mëngjesin në ballkon.

Mes byrekëve me spinaq e djathë si dhe kosit të freskët, na ofruan dhe atë që njihet si shpirti i shqiptarëve: Rakia. Pija e bërë nga rrushi vendas është e fortë, aq sa nuk ke nevojë të pish kafe.” – shkruan Harold./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Eksperienca e gazetares britanike në Shqipëri, në një artikull: “Rakia, aq e fortë sa…”
Eksperienca e gazetares britanike në Shqipëri, në një artikull: “Rakia, aq e fortë sa…”
https://3.bp.blogspot.com/-M0WoKgpX0eQ/W7ZVdTcE8ZI/AAAAAAAAZM4/xYYZ3VF9meA2DGvGnJs1YhQNevVH575mwCLcBGAs/s640/saranda-680x365_c.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-M0WoKgpX0eQ/W7ZVdTcE8ZI/AAAAAAAAZM4/xYYZ3VF9meA2DGvGnJs1YhQNevVH575mwCLcBGAs/s72-c/saranda-680x365_c.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/eksperienca-e-gazetares-britanike-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/eksperienca-e-gazetares-britanike-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy