“Emri i tij do të thotë çlirim, sot po lufton me jetën sepse ka folur gjuhën e tij amtare në Serbi”

Të lindur në vitin 1999 dhe punëtorë në Serbi, dy të rinj shqiptarë u rrahën barbarisht këtë fundjavë nga një grup serbësh, për arsyen e vetme sepse po flisnin shqip (këtu).

Dy djemtë kanë marrë dëmtime të rënda, por njëri prej tyre ndodhet në rrezik serioz për jetën, pasi ka marrë goditje të rënda në kokë dhe ai quhet Çlirim Maloku.

Lidhur me këtë ngjarje të rëndë racizmi ka reaguar edhe Vlora Çitaku, ambasadore e Kosovës në SHBA.

Çitaku ka publikuar foton e Çlirimit, për të cilin shprehet:

Emri i tij është Çlirim Maloku. Ai është nga Kosova. Emri i tij do të thotë Çlirim. Ai është lindur më ’99, vitin kur Kosova është çliruar nga okupimi serb. Javën e kaluar ai është rrahur në Serbi, sepse ka folur gjuhën e tij amtare. Sot ai po lufton për jetën e tij. Merreni me mend!”
Po ashtu, rreth kësaj ngjarjeje ka folur edhe presidenti serb Vuçiç, i cili u shpreh se autorët duhet të gjenden sa më parë dhe të vihen para drejtësisë, sepse shtetësia e askujt nuk është mbi një tjetër/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Emri i tij do të thotë çlirim, sot po lufton me jetën sepse ka folur gjuhën e tij amtare në Serbi”
“Emri i tij do të thotë çlirim, sot po lufton me jetën sepse ka folur gjuhën e tij amtare në Serbi”
https://1.bp.blogspot.com/-5aW7FDdosOU/W7z4dn1pfNI/AAAAAAAAZbY/kZjH_7KtWz8KSeuKKLxsFSTGARDiQkH-gCLcBGAs/s640/Screenshot_95-640x349.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-5aW7FDdosOU/W7z4dn1pfNI/AAAAAAAAZbY/kZjH_7KtWz8KSeuKKLxsFSTGARDiQkH-gCLcBGAs/s72-c/Screenshot_95-640x349.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/emri-i-tij-do-te-thote-clirim-sot-po.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/emri-i-tij-do-te-thote-clirim-sot-po.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy