Erdogan: Marrëdhënie të afërta me shtetet mike si Kosova

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyp Erdogan gjatë një fjalimi në Parlamentin e Turqisë përmendi edhe raportet me vendet e Ballkanit, të cilat ai i konsideroi vende mike të Turqisë.

President turk tha se vendi i tij po përpiqet të ndërtojë marrëdhënie të afërta me shtetet mike të Ballkanit, përfshirë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë.


Në Ballkan, ne bëjmë përpjekje të krijojmë marrëdhënie të afërta me të gjitha shtetet që i konsiderojmë mike, siç janë Bosnjë dhe Hercegovina, Serbia, Shqipëria, Maqedonia, Kosova dhe Mali i Zi”, tha Erdogan në hapjen e sesionit të dytë legjislativ të Parlamentit në Ankara.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit në New York në Samitin e Paqes në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, u takua të enjten me 27 shtator edhe me Presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, të cilin e ka njoftuar për zhvillimet e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.


Thaçi, ka deklaruar se kishte biseduar me Erdoganin për mundësinë e thellimit të bashkëpunimit dypalësh, për rritjen e shkëmbimit tregtar dhe bashkëpunimit në fusha të tjera me interes të përbashkët.

Ndër të tjera në këtë takim është diskutuar edhe për ndihmën që Turqia do t’i ofrojë Kosovës për integrimin në INTERPOL dhe organizata të tjera ndërkombëtare.

Nga ana tjetër, presidenti i Turqisë, Recep Erdoğan ka thënë se ai do të angazhohet personalisht në shtimin e numrit të njohjeve për Kosovën. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Erdogan: Marrëdhënie të afërta me shtetet mike si Kosova
Erdogan: Marrëdhënie të afërta me shtetet mike si Kosova
https://1.bp.blogspot.com/-NvSuD8k9Hho/W7Olpw5kPpI/AAAAAAAAZE4/9Ka7qooTsFEalMMbyuLuEypkdUxwr-u0gCLcBGAs/s640/erdoganci-e1538416808616.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-NvSuD8k9Hho/W7Olpw5kPpI/AAAAAAAAZE4/9Ka7qooTsFEalMMbyuLuEypkdUxwr-u0gCLcBGAs/s72-c/erdoganci-e1538416808616.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/erdogan-marredhenie-te-aferta-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/erdogan-marredhenie-te-aferta-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy