Fluturimet “Low Cost”/ Linja ajrore gjermane hyn në tregun shqiptar

“Germania”, operatori gjerman i fluturimeve me kosto të ulët nga Gjermania, ka vendosur që të hyjë në tregun shqiptar.

Lajmi është bërë i ditur për “Monitor” nga Dr. Rolf Castro-Vasquez, drejtor ekzekutiv (CEO) i Tirana International Airport. “Ata kanë interes për të fluturuar në disa rrugë drejt Gjermanisë”, pohoi ai.

Në faqen e internetit të kompanisë nuk janë publikuar ende destinacionet dhe tarifat e fluturimeve drejt Tiranës.

Germania ka hyrë ndërkohë prej më se një viti në tregun e Kosovës, ku operon drejt destinacioneve të Parisit dhe Kopenhagenit.

Germania është një linjë ajrore gjermane me seli qendrore në Berlin. Fillimisht kompania u përqendrua në operacionet charter, por, vitet e fundit “Germania” u zhvendos në fluturimet normale të planifikuara, edhe pse disa fluturime çarter fluturojnë ende nën markën e saj.

Ndryshimi në strategji ka çuar në rritje gjatë viteve të fundit dhe “Germania” tani vepron në destinacione në Evropë, Afrikë Veriore dhe Lindjen e Mesme nga disa baza gjermane.

Fluturimet direkte drejt Gjermanisë mbeten sot ndër më të shtrenjtat nga Rinasi. Nëse pret sot një biletë nga Adria Airways, apo Lufthansa për në Frankfurt, për fluturim në nëntor, vajtje ardhje, minimumi i udhëtimit kushton 250-300 euro. Ndërsa për në Frankfurt kushtojnë rreth 200 euro.

Në muajt e verës, kur çmimet e biletave fluturuan, duke arritur në 300 euro në një drejtim për destinacionet drejt Italisë, për në qytetet e Gjermanisë ato arritën edhe në 500 euro.

Sot ka 18 operatorë që fluturojnë nga Rinasi: Adria Airways; Alitalia; Austrian Airlines; British Airways; Tuifly; Lufthansa; Aegean; Turkish Airlines; Pegasus Airlines; Blue Panorama Airlines; Turkish Airlines; Blue Panorama Airlines; Air Serbia; Albawings; Mistral Air; Transavia; Volotea; Ernest Airlines.

Pjesën më të madhe të tregut e zënë fluturimet drejt Italisë, me mbi 50%, ku pjesën kryesore e ka Blue Panorama, e ndjekur nga Alitalia, Alba Wings dhe Fly Ernest.

Dr. Rolf Castro-Vasquez thotë se ata janë në diskutimet e fundit edhe me një kompani nga Zvicra, por nuk mund të thotë ende emrin.

Air Albania, operatori shqiptar i fluturimeve pritet të fillojë fluturimet së shpejti, por z. Vasquez thotë se kjo kompani nuk ka dorëzuar ende një plan fluturimesh./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fluturimet “Low Cost”/ Linja ajrore gjermane hyn në tregun shqiptar
Fluturimet “Low Cost”/ Linja ajrore gjermane hyn në tregun shqiptar
https://4.bp.blogspot.com/-cDtfa4cyPs0/W8DO_KAHBiI/AAAAAAAAZgU/0RzPDAiNjMctvFZV5r1g2oF1F8KG9-wZQCLcBGAs/s640/avion-fluturim-768x606.jpeg
https://4.bp.blogspot.com/-cDtfa4cyPs0/W8DO_KAHBiI/AAAAAAAAZgU/0RzPDAiNjMctvFZV5r1g2oF1F8KG9-wZQCLcBGAs/s72-c/avion-fluturim-768x606.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/fluturimet-low-cost-linja-ajrore.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/fluturimet-low-cost-linja-ajrore.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy