Foreign Affairs: Ndryshimi i kufijve në Ballkan u konvenon politikanëve, jo qytetarëve

Në Ballkani, rivizatimi i hartave iu ndihmon politikanëve, jo qytetarëve. Kështu nis një artikull i publikuar në “Foreign Affairs”, i cili i dedikohet temës së ndryshimit të kufijve mes Kosovës e Serbisë, e hapur nga zyrtarë të lartë serbë dhe presidenti Hashim Thaçi.
Magazina e njohur amerikane që trajton politikën e jashtme amerikane dhe marrëdhëniet ndërkombëtare shkruan për propozimin e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, dhe për ndikimin që kjo do të kishte tek banorët e të dyja vendeve që jetojnë në zonat e kontestueshme.

Një gusht, liderët politikë në Kosovë dhe në Serbi propozuan të zgjidhin problemin e gjatë mes dy shteteve përmes shkëmbimit të territorit; komunat e banuara me shumicë serbe në veri të Kosovës do të hynin nën administratën e Beogradit, ndërsa qytetet e jugut të Serbisë t’i takonin Prishtinës, shkruan FA, transmeton Gazeta Express.

Askush nuk e ka konsideruar si ide brilante dhe në përgjigjet e përgjithshme, FA shkruan se kjo ide nga politikanë dhe ekspertë është konsideruar si e paqartë. E kanë quajtur si jo të mirëseardhur e madje edhe shokuese.

Mirëpo, pyetje kryesore: si do të ndikonin këto ndryshime te ata që jetojnë në këto zona për të cilët po diskutohet, në artikull thuhet se dëshira kryesore e serbëve dhe e shqiptarëve është pak më shumë se sa të jetojnë me bashkëkombësit e tyre, ashtu siç po supozojnë propozuesit e idesë. “Ky supozim shitet mbi skemën fondamentale të të gjithë Ballkanit: Nacionalizmit”.

FA shkruan se ka shumë zgjidhje tjera që duhet diskutuar mes Kosovës dhe Serbisë, përfshirë elemente që nuk janë vënë kurrë në diskutim, si siguria dhe mirëqenia e qytetarëve, vënie e raporteve mes komuniteteve. /Express/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Foreign Affairs: Ndryshimi i kufijve në Ballkan u konvenon politikanëve, jo qytetarëve
Foreign Affairs: Ndryshimi i kufijve në Ballkan u konvenon politikanëve, jo qytetarëve
https://1.bp.blogspot.com/-t-zExFso3jU/W8DoibzD0II/AAAAAAAAZiE/dQxDtx-r6skTHywTsb39LcW0yUdfM3uVwCLcBGAs/s640/Screenshot_166-640x365.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-t-zExFso3jU/W8DoibzD0II/AAAAAAAAZiE/dQxDtx-r6skTHywTsb39LcW0yUdfM3uVwCLcBGAs/s72-c/Screenshot_166-640x365.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/foreign-affairs-ndryshimi-i-kufijve-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/foreign-affairs-ndryshimi-i-kufijve-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy