FOTO: Kur shqiptarët e Tiqerosë vendosnin kurora te varri i Enverit

Në vitin 1985, disa shtetas grek me kombësi të fshehur shqiptare nga Tiqeroja që gjendet afër kufirit greko-turk erdhën dhe bënë vizitë në Shqipëri.

Ata shkuan edhe vunë kurora me lule tek varri i ish- udhëheqësit Enver Hoxha – shkruan historiani Arben Llalla.

Në foton e botuar prej tij është njëri nga aktivistët e çështjes arvanitasve, mik i ngushtë i të ndjerit Aristidh Kola, Kosta Kazaqis dhe kushëriri i tij Petro Kolgjoni.

“Kurora tek varri i Enver Hoxhës ka vënë edhe deputeti i Agimit të Artë, Kristo Papa alias Kiço Lapi ose Kiço Prifti dhe Antoni Andruçopulos alias Peridrucas ose Periandos, kur e vizituan Tiranën më 1988, por kjo është temë më vete” – shkruan Llalla.

Sipas tij, në vitin 1983 personalisht Enver Hoxha i ka shkruar një letër falënderimi të ndjerit Aristidh Kolës, kryetari i Lidhjes së Arvanitasve të Greqisë.

TIQERO, dikur quhej Bintikli dhe ndodhet 48 km në verilindje të qytetit Aleksandropoli dhe 4 km në perëndim të lumit Evro.

Sot 90% e banorëve janë me origjinë shqiptare.

Edhe Fan Noli ishte nga një fshat që banohej nga ortodoksë shqiptarë, por që i përkiste deri në vitin 1922 Turqisë. Më vonë këta banorë braktisën fshatin e tyre Ibrik-Tepe që e quanin QYTEZA edhe u ngulën përfundimisht në Tiqero.

Në Tiqero sot banojnë rreth 2.500 njerëz, ku 90% janë shqiptare dhe pak pondios e trakas – shkruan Llalla./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FOTO: Kur shqiptarët e Tiqerosë vendosnin kurora te varri i Enverit
FOTO: Kur shqiptarët e Tiqerosë vendosnin kurora te varri i Enverit
https://4.bp.blogspot.com/-EvP3QpHue-M/W9iX6jmhvrI/AAAAAAAAaVc/S8RhfhCTiiMeeC1pgQagaQkDBKOs6J9lwCLcBGAs/s640/1112-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-EvP3QpHue-M/W9iX6jmhvrI/AAAAAAAAaVc/S8RhfhCTiiMeeC1pgQagaQkDBKOs6J9lwCLcBGAs/s72-c/1112-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/foto-kur-shqiptaret-e-tiqerose.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/foto-kur-shqiptaret-e-tiqerose.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy