FOTOT/ Fshati më i bukur në Shqipëri, në mëshirë të fatit

Fshati Bënjë pranë Përmetit po braktiset nga banorët, megjithëse ndodhet vetëm 2 kilometra larg llixhave mjaft të njohura me të njëjtin emër.

Aktualisht në fshatin me arkitekturë të veçantë dhe që është ndërtuar thuajse vertikalisht në faqe të malit, jetojnë vetëm 13 familje.

Viktori, mësues në pension thotë për BIRN se në fshat mund të mbërrish vetëm me automjet fuoristradë dhe se të gjithë turistët ndalojnë dy kilometra më poshtë, aty ku ndodhen Llixhat e Bënjës.

Afro dy vjet më parë Bënja është shpallur Qendër Historike, por lëvizja e vizitorëve drejt tij mbetet shumë e kufizuar.

Nga projektet e qeverisë për Benjën është realizuar vetëm rikonstruksioni i Kishës së Shën Mërisë, e ndërtuar njëlloj si fshati rreth 220 vjet më parë.

Bënja konsiderohet si një ndër fshatrat më të bukur në vend./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FOTOT/ Fshati më i bukur në Shqipëri, në mëshirë të fatit
FOTOT/ Fshati më i bukur në Shqipëri, në mëshirë të fatit
https://3.bp.blogspot.com/-9NgjeyBS3Xo/W7Zgfp7eDKI/AAAAAAAAZOE/rezAzQWQvSQcb2DJNXUyWjwJgAa-J1qpQCLcBGAs/s640/benje-5.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-9NgjeyBS3Xo/W7Zgfp7eDKI/AAAAAAAAZOE/rezAzQWQvSQcb2DJNXUyWjwJgAa-J1qpQCLcBGAs/s72-c/benje-5.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/fotot-fshati-me-i-bukur-ne-shqiperi-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/fotot-fshati-me-i-bukur-ne-shqiperi-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy