FSHF dhe sindroma “Al Kapone”

Nga Fation Shehu

Prej kohësh, kryetari i Komisionit të Ekonomisë, njëkohësisht deputet në Parlament, Erion Braçe, kërkon përgjigje për pikëpyetjet që ka ngritur mbi detyrimet e papaguara të FSHF ndaj organeve tatimore në Shqipëri.

Prej po aq kohësh, akoma nuk është dhënë një përgjigje konkrete për këto pyetje.

Pas një debati në parlament mes deputetit dhe ministrit Ahmetaj, FSHF ka qenë ajo që ka reaguar ndaj Braçes. Me një dorë që duket e urdhëruar nga personalizimi që i bën presidenti Duka kësaj çështje sensitive, nuk jepet asnjë përgjigje institucionale. Por, merren thelbësisht me individin.

Së pari, kjo tregon mungesë argumenti.

Së dyti, tregon dëshirën që duke personalizuar një konflikt individësh, të tentohet harresa për të dhënë përgjigje mbi pyetjet e ngritura.

Në fakt, sikleti i FSHF-së duket shumë i madh, pikërisht te evazioni fiskal që mund të jetë kryer, se sa te problemet e dukshme të futbollit.

Nuk reagojnë për shkallët bosh të stadiumeve, kampionat dhe Kombëtare.

Nuk reagojnë kur trajneri i Kombëtares së femrave u arrestua (e pezulluan, ndërkohë që ai është ende i paraburgosur).

Nuk reagojnë kur trukimet apo paracaktimet që zyrtarizohen nga organizata të pavarura ndërkombëtare.

Nuk reagojnë për shkeljet e rënda ligjore në organizimin e kampionatit, për të cilat është akuzuar vazhdimisht.

Por, marrin mundimin të reagojnë për Erion Braçen si individ, e shqetësuar nga pikëpyetjet që ka ngritur ai si deputet.

Në fakt, FSHF duket e prekur nga sindroma e historisë së “Al Kapones”.

Krimineli i famshëm nuk shqetësohej kur e akuzonin për krime të rënda si vrasjet. E dinte që për vrasjet e kryera, nuk do kishte asnjë dëshmitar që do ia pranonin.

Por, u shqetësua dhe u dënua për një kohë të gjatë për mospagim taksash… Letrat nuk kanë nevojë për fjalë dhe as “heshtjen” e dëshmitarëve!/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FSHF dhe sindroma “Al Kapone”
FSHF dhe sindroma “Al Kapone”
https://1.bp.blogspot.com/-RS1x9hURxnE/W8Dgp_ZcPYI/AAAAAAAAZhQ/HEB6-09V_HERo70gWR5ASHupUGjJjbrHQCLcBGAs/s640/Duka.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-RS1x9hURxnE/W8Dgp_ZcPYI/AAAAAAAAZhQ/HEB6-09V_HERo70gWR5ASHupUGjJjbrHQCLcBGAs/s72-c/Duka.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/fshf-dhe-sindroma-al-kapone.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/fshf-dhe-sindroma-al-kapone.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy