Historiani Llalla: Ushtari grek provokoi, e njoh prej 6 vitesh, ja e vërteta

Historiani Arben Llalla tha se viktima ishte ushtar, pjesë e ‘Legjioneve të Shenjta 2012’ dhe anëtar i Agimit të Artë. Sipas tij, grekët po ndryshojnë versionin e ngjarjes duke e paraqitur rastin sikur ushtari u vra në mbrojtje të flamurit grek në Shqipëri, por e vërteta është e kundërta.

Historiani Arben Llalla në një lidhje telefonike për Report Tv për rastin e vrasjes së ekstremistit grek në Gjirokastër u shpreh se ngjarja është një provokim nga fqinjët, ndërsa kërkoi reagimin e menjëhershëm të zyrtarëve të lartë të Shqipërisë.

Ai tha se viktima ishte ushtar, pjesë e ‘Legjioneve të Shenjta 2012’ dhe anëtar i Agimit të Artë. Sipas tij, grekët po ndryshojnë versionin e ngjarjes duke e paraqitur rastin sikur ushtari u vra në mbrojtje të flamurit grek në Shqipëri, por e vërteta është e kundërta.

Athina për fatin tonë të keq ka filluar ta menaxhojë shumë mirë situatën duke e paraqitur ndryshe, sikur e ka fajin gjithë shteti shqiptar, pasi greku shkoi që të mbronte flamurin grek, pasi policia shqiptare do ta hiqte atë, por kjo nuk është e vërtetë. Zyrtarët e shtetit shqiptar të dalin dhe të japin versionin real, mos biem pre e grekëve. Personin që ka vdekur e njoh prej 6 vitesh, ka qenë ekstremist grek, jo vetëm për aneksimin e Shqipërisë, por edhe Maqedonisë. Veshjen e tij ushtarake, e mbajnë forcat speciale greke. Tre-katër herë në vit i ndjeri vinte shpaloste një flamur për Vorio Epirin. Ai ka provokuar brenda territorit ndjenjat e shqiptarëve. Nuk e di përse nuk del Rama. Ai është anëtar i paralimitarëve ‘Legjionet e Shenjta 2012’. Janë paramilitar të luftërave. Janë oficerë rezervë, që stërviten cdo 3-4 muaj nga shteti grek. Këta janë ata që gjithmonë kanë hyrë në Shqipëri dhe më pas ka ardhur ushtria greke. Ky është edhe anëtar i Shoqatës Rinia e Vorio e Epirit. Në 2017 ky ka ardhur me dy autobusë nga Athina për të festuar. Ai ka vepruar i vetëm, por është provokim ndaj shqiptarëve. Ai është baba i dy fëmijëve. Në Bularat do të vinin 500 veta nga Greqia, por edhe ambasadorja e Greqisë në Shqipëri. Bularati ka një popullsi të butë, por ky i provokoi. Flamujt i vendosi para dy ditësh dhe asnjë nuk shkoi ti heqë. Ky bën pjesë te forcat e sigurisë së Agimit të Artë. Ky formacion ka grupime që financohen nga shteti grek. Pra është vetë shteti grek që i nxit tensionet, nesër dhe pasnesër do të dalin të tjerë ekstremistë. - Arben Llalla

Konstantinos Kacifa u vra sot nga RENEA në Bularat, pasi hapi zjarr ndaj policisë duke u rrezikuar jetën, ndërsa nuk pranoi të dorëzohej. Ai është ushtar grek pjesë e grupeve ekstremiste, ndërsa Athina zyrtare ka kërkuar sqarime nga Shqipëria./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Historiani Llalla: Ushtari grek provokoi, e njoh prej 6 vitesh, ja e vërteta
Historiani Llalla: Ushtari grek provokoi, e njoh prej 6 vitesh, ja e vërteta
https://4.bp.blogspot.com/-HldKYTZ4iO4/W9b0pe-0GKI/AAAAAAAAaP4/4dYOeTfmQFQ-iRbpP6Mi1r6qOxhYF3fngCLcBGAs/s640/Screenshot_17-8.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-HldKYTZ4iO4/W9b0pe-0GKI/AAAAAAAAaP4/4dYOeTfmQFQ-iRbpP6Mi1r6qOxhYF3fngCLcBGAs/s72-c/Screenshot_17-8.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/historiani-llalla-ushtari-grek-provokoi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/historiani-llalla-ushtari-grek-provokoi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy