Ish-ministri Panariti i dërgon selam presidentit grek Pavlopulos: “Ju i morët jetën 374 njerëzve në fshatin tim”

Ka qenë e rëndë deklarata e presidentit grek Prokopis Pavlopulos për çamët, teksa tha se popullsia çame kishte sjelle sunduesi dhe bashkëpunonte me nazistët.

Rreth kësaj deklarate ka reaguar ish-ministri Edmond Panariti, i cili duket se i përgjigjet direkt presidentit grek, duke ia bërë të qartë që s’mund të akuzojë një popullsi të tërë.

Gjithashtu, Panariti kujton masakrën në fshatin e tij të origjinës, ku në Panarit u vranë 374 burra, gra e fëmijë u vranë nga grekët në vitin 1914.

Ish-ministri shkruan:

Nuk mund të akuzosh si bashkepuntore të nazizmit një popullsi te tere z. Pavlopoulos! Sepse të tille nuk mund të jene ata mijera pleq, plaka, nuse të reja came me foshnje në krahe, të zbuar dhe perndjekur padrejtesisht nga shtepite dhe trojet e tyre.
Bashkepuntore të nazizmit thoni ju ?! Sigurisht që bashkepuntore ka patur në të dy krahet… edhe te ju!! Dhe sa për të verteta historike që na duhet ti pranojme, po e filloj unë me një të tille. Kjo eshte masakra greke e 374 burrave, grave dhe e femijeve të fshatit tim Panarit në vitin 1914!
Saktesisht 200 burra dhe 174 gra dhe femije të pafajshem u vrane barbarisht ! Por askush atje, nuk ben pergjegjes popullin grek përkëtë.”/ZgjohuShqiptar.info
Shqiptarët duke varrosur bashkëkombasit e tyre pas masakrave greke në fshatin Panarit, 1914.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ish-ministri Panariti i dërgon selam presidentit grek Pavlopulos: “Ju i morët jetën 374 njerëzve në fshatin tim”
Ish-ministri Panariti i dërgon selam presidentit grek Pavlopulos: “Ju i morët jetën 374 njerëzve në fshatin tim”
https://3.bp.blogspot.com/-J7TBoQENpSw/W7OkTEONILI/AAAAAAAAZEo/E3Kur8X8zFMjwqq01DwOdOjpyYI75XtEgCLcBGAs/s640/Panariti-int-per-web-e1530536732891-770x470.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-J7TBoQENpSw/W7OkTEONILI/AAAAAAAAZEo/E3Kur8X8zFMjwqq01DwOdOjpyYI75XtEgCLcBGAs/s72-c/Panariti-int-per-web-e1530536732891-770x470.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/ish-ministri-panariti-i-dergon-selam.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/ish-ministri-panariti-i-dergon-selam.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy