Kur gjyqin ta bën gjithkush, përveç… gjyqtarit!

Nga Alfred Peza

Dikur në Shqipërinë e Enver Hoxhës, zbatohej parrulla e denjë për Kim Joun Un-in e sotëm: I gjithë populli ushtar!

Ndërsa mbrëmë, në Shqipërinë e 28 viteve demokraci, dukej sikur kemi marë përfundimisht një trajtë krejt të re, e jemi bërë: I gjithë populli gjyqtar!

Rasti i Xhisielës ishte etaloni dhe pasqyra jonë e madhe për ta parë këtë.

Këtu gjyqin ta bëjnë në mëngjes tek Bashkimi, në drekë te selitë e partive dhe në darkë nëpër ekranet televizive.

Këtu të heton edhe gazetari, edhe qytetari, edhe shtetari, edhe opozitari, edhe lulishtari, edhe shkenctari. E kushdo tjetër. Përveç njërit. Këtu nuk të gjykon vetëm ai. Gjyqtari.

Këtu nuk ka më as hetim nga oficerët e policisë gjyqësore, as nga prokurori, as nga eskperti mjeko- ligjor. Këtu ka veç një gjyq. Gjyqi popullor. Sepse ka humbur njëherë e përgjithmonë nocioni i hetimit të denjë gjyqësor.

Tani, gjyqi të bëhet para se të hetohesh.

Në kohën e Enver Hoxhës të fusnin njëherë plumbin e pastaj të bënin letrat. Ndërsa tani në fillim pushkatohesh publikisht, në rrjetet sociale, në gazeta, në radio, në meme, në video virale, në banaqe debatesh televizive.

E pasi kanë thonë e çnuk thonë, të kërkojnë edhe që ta vërtetosh vendimin e gjyqit popullor e politik.

Vetëm këtu barrën e provës nuk e ka ai që të akuzon, por ai që akuzohet.

Këtu të gjykon gjithkush; politika, të gjykon Parlamenti, zyra e shtypit, institucioni i mejhaneve, i filxhanit të kafesë, i lagjes, i fshatit e qytetit, përveç; Gjykatës së Rrethit Gjyqësor, Gjykatës Civile, Penale, Administrative, të Krimeve të Rënda, Apelit, së Lartës e Kushtetueses.

E pasi kanë mbaruar punë, pasi të kanë hetuar me libër shpie, me kuç e me maç, në 100 breza e 1000 të pabëra, të kanë ngritur akuzat, të kanë përdhunuar publikisht e kolektivisht, të kanë bërë mish për kërrmat, të kanë gjykuar e pushkatuar, kërkojnë në fund edhe të të rizhvarrosin.

E atëherë kur kufoma jote njerëzore, humane, shoqërore e familjare ka mbetur skelet, dhe të gjithë janë duke krruar dhëmbët e tyre të bardhë e të prishur me atë që u ka mbetur nga mishi yt, harrojnë të të kallin sërisht nën dhe’.

Harrojnë të të bëjnë atë shërbimin e vockël e të fundit të kësaj bote. Të të lenë që ti nënshtrohesh ditës tënde të gjykimit; o para gjyqtarit në Tokë, o para Zotit në atë botë.

Sepse këtu askush nuk ka më kohë. As nerva. As kujtesë. Sepse në këtë vend ku të gjithë qahen se skanë punë, kanë shumë gjëra për të thënë, por asgjë për të bërë. Sepse këtu askush nuk ka kohë të meret me hallet e tij, pasi me to kanë mbaruar punë që kur kanë lindur.

Vetëm pasi ke parë mbrëmë, sesi ekranet shkumëzonin nën ethet e vdekjes, e ku të gjith veç flisnin e flisnin papushim e ku askush nuk dëgjon më askënd, e vetja të dukej se po jetoje në një çmendinë gjigande, e kupton se përse sot në lagjen, fshatin, qytetin e kryeqytetin tënd të gjithë janë zgjuar me sy të mufatur.

E i sheh ashtu duke ecur si somnambuj drejt filaxhnit të kafeve, që të rizgjohen. Për të filluar një ditë të re.

Për të filluar një gjyq të ri popullor. Me një Xhisielë të re. Me Xhisielën tjetër.

Edhe nëse përballë u kalon “Xhisiela” e para një viti, e para një muaji, e para një jave, askush nuk e vë re, sepse askush nuk ia hedh më sytë.

Arësyeja është fare e thjeshtë: Me të kanë mbaruar punë me kohë. Njëherë e përgjithmonë. Ndaj tani janë në kërkim të Xhisielës së radhës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kur gjyqin ta bën gjithkush, përveç… gjyqtarit!
Kur gjyqin ta bën gjithkush, përveç… gjyqtarit!
https://1.bp.blogspot.com/-NdxWHapGBQo/W7ZBb52cZOI/AAAAAAAAZKw/0UhEcPOShQs_h9ZVwYHYF0S3WidmcUrAgCLcBGAs/s640/Alfred-Peza.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-NdxWHapGBQo/W7ZBb52cZOI/AAAAAAAAZKw/0UhEcPOShQs_h9ZVwYHYF0S3WidmcUrAgCLcBGAs/s72-c/Alfred-Peza.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/kur-gjyqin-ta-ben-gjithkush-pervec.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/kur-gjyqin-ta-ben-gjithkush-pervec.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy