Leksioni i këtij viti, Operatorët në Shqipëri të frikësuar për largimin e pushuesve nga Kosova

Në Shëngjin numri kryesor i pushuesve përbëhet nga shqiptarët e Kosovës. Por operatorët turistikë parashikojnë një ikje graduale të tyre pas liberalizimit të vizave dhe për këtë arsye po kërkojnë tregje të reja.

Të huajt që vizitojnë Lezhën dhe kryesisht bregdetin e Shëngjinit ishin të shumtë këtë sezon. Por sërish i gjithë sektori i turizmit është i varur nga pushuesit kosovarë. Frika e një largimi gradual të tyre nga kjo zonë turistike ka nxitur operatorët turistikë të mendojnë eksplorimin e tregjeve të reja. Operacionet e tyre kanë nisur. Europa lindore dhe Ballkani janë objektivi i parë, ndaj sipas operatorëve po bashkëpunohet me agjenci vendase dhe të huaja.

Helga Ceni, Menaxhere: “Përveç pushuesve nga Kosova kemi bërë përpjekje për të bashkëpunuar me asgjenci të huaja si në Poloni dhe Rusi.”

Eduart Shtjefni, Menaxher: “Kemi marrë pjesë vazhdimisht nëpër panaire, jemi lidh me agjenci të ndryshme si kombëtare edhe ndërkombëtare. Qëllimi jonë është që të afrojmë sa më shumë grupe të ndryshme turistash.”

Marin Nikolli: “Bëmë një lloj turizmi jo më spontan, por paksa të koordinuar.”

Turizmi duhet të jetë më i koordinuar duke rritur mundësitë e eksplorimit për vizitorët dhe të huajt dhe jo thjesht ujë dhe rërë. Kjo kërkon një promovim më të madh të zonës dhe jo vetëm marketing individual.

Marin Nikolli: “Jo në shkallë të biznesit, duhet të bëhet në shkallë zone e rajoni. Ky mendoj se është çelësi.”

Vetëm gjatë këtij viti, turizmi në Lezhë njohu rritje me 20 % të turistëve të huaj që e frekuentuan zonën, por kjo rritje u dedikohet disa operatorëve turistikë dhe jo një mirë organizimi të këtij sektori./abcnews.al/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Leksioni i këtij viti, Operatorët në Shqipëri të frikësuar për largimin e pushuesve nga Kosova
Leksioni i këtij viti, Operatorët në Shqipëri të frikësuar për largimin e pushuesve nga Kosova
https://4.bp.blogspot.com/-vUaW2fK7ARw/W7J4deahnJI/AAAAAAAAZCU/U69Asu8J2F4o8UW3c9nOsTSZeDTfq3NdQCLcBGAs/s640/screenshot-29_1538332910-3530840.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-vUaW2fK7ARw/W7J4deahnJI/AAAAAAAAZCU/U69Asu8J2F4o8UW3c9nOsTSZeDTfq3NdQCLcBGAs/s72-c/screenshot-29_1538332910-3530840.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/leksioni-i-ketij-viti-operatoret-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/leksioni-i-ketij-viti-operatoret-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy