Ministri Daçiç: Kosova dhe KFOR-i po përgatiten për luftë në veri

Ivica Daçiq ka thënë se ekziston rreziku që Kosova e mbështetur nga shtete të huaja të organizojnë një “aksion” në veri të vendit. Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se ekziston rreziku që Kosova e mbështetur nga shtete të huaja të organizojnë një “aksion” në veri të vendit.

Daçiq ka theksuar se një veprim i tillë mund të ndodhë pas përcaktimit të kufijve mes serbëve dhe shqiptarëve në mënyrë që të eliminohet rreziku nga një luftë e re e përgjakshme në Ballkan.

Lideri i SPS-së ka kërkuar arritjen e një marrëveshjeje të mirëkuptimit mes Beogradit dhe Prishtinës në mënyrë që të parandalohet një “stuhi” në Kosovë, transmeton Lajmi.net.

“Ndoshta dikujt i duket se konflikti i ngrirë është zgjidhja më e mirë, e sidomos për faktin se shtete të tjera mund t’i tërheqin njohjet e tyre dhe numri mund të zvogëlohet nën gjysmën e shteteve anëtare në Kombe të Bashkuara. Mirëpo, në atë rast do të kishte më shumë rrezik”, u shpreh Daçiq për mediat serbe, transmeton Lajmi.net.

“Rreziku më i madh do të ishte sulmi i armatosur në veri të Kosovës ngjashëm si Stuhia. Dikush mund të kërkojë ndihmë për të bërë një sulm të tillë në veri të Kosovës”, shtoi ai.

“Në një rast të tillë, Serbia ka vetëm dy mundësi, të hyjë në përplasje ose t’i lejojë serbët të jenë të shtypur. Shpresoj se të gjithë në perëndim e kuptojnë se kjo e dyta nuk do të ndodhë kurrë.

Edhe në rast se serbët hyjnë në një konflikt të tillë, qoftë me KFOR-in, që vazhdimisht e komplikon pozicionin”, përfundoi Daçiq. (b.an)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ministri Daçiç: Kosova dhe KFOR-i po përgatiten për luftë në veri
Ministri Daçiç: Kosova dhe KFOR-i po përgatiten për luftë në veri
https://3.bp.blogspot.com/-CWu3gJaj8_Q/W7ebBNiSLqI/AAAAAAAAZQY/WvkUTzbFQKwRJdpZzzB6M7qwn-LpQYm1wCLcBGAs/s640/ivica-dacic_1513462371-6514134.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-CWu3gJaj8_Q/W7ebBNiSLqI/AAAAAAAAZQY/WvkUTzbFQKwRJdpZzzB6M7qwn-LpQYm1wCLcBGAs/s72-c/ivica-dacic_1513462371-6514134.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/ministri-dacic-kosova-dhe-kfor-i-po.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/ministri-dacic-kosova-dhe-kfor-i-po.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy