Poeti e ka me të gjithë: Ju na gënjeni, ne shkojmë votojmë si lopë

Poeti i njohur Arben Duka shkruan sot në DITA se klasa politike pa dallim është zhytur në gënjeshtra.

Në rubrikën e tij shumë të ndjekur, ku ai shprehet mbi aktualitetin politik me vargje, Duka shkruan se nga mungesa e alternativave, populli do votojë edhe në zgjedhjet lokale kokëulur megjithëse e di që po e gënjejnë.

Duket sikur pa gënjeshtra nuk rrojmë dot – shkruan Duka.

Më poshtë disa nga vargjet e poetit të njohur, botuar sot në këndin e tij në DITA:

 

Mjeshtra-mjeshtra-kryemjeshtra,

mbijetoni me gënjeshtra,

të paturp-e të pacipë,

Shqipërinë e bëtë kripë!.

 

Berisha është i pari,

mbetet kryegënjeshtari,

Po të kish gënjeshtra maja,

Sala do qe Himalaja,

 

Dhe Lulashi është thjamë,

si një gënjeshtar me famë,

kur mat e kapin të zinë,

skuqet si një çupëlinë!

 

Jo veç Basha siç e dini,

po gënjen edhe Edvini!

Edhe vetë Rama e di,

që gënjen me terezi,

 

Tash Lokalet po afrohen,

gënjeshtrat do shumëfishohen,

po ne nuk do bojkotojmë,

dhe si lopët do votojmë!

 

Do vazhdojë njëlloj zanati,

do votojmë nga inati,

dhe pse hurin na kanë ngulur,

do votojmë kokëulur!

 

Ç’na ka gjetur Zot-o Zot,

pa gënjeshtra s’rrojmë dot!

b.m. / dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Poeti e ka me të gjithë: Ju na gënjeni, ne shkojmë votojmë si lopë
Poeti e ka me të gjithë: Ju na gënjeni, ne shkojmë votojmë si lopë
https://4.bp.blogspot.com/-6NqvgfruKtM/W7OofuFKUDI/AAAAAAAAZFQ/oskVQfdSNtcq6hukk0O857mOKdV4huZSACLcBGAs/s640/Arben-DUka-660x330-905x395-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-6NqvgfruKtM/W7OofuFKUDI/AAAAAAAAZFQ/oskVQfdSNtcq6hukk0O857mOKdV4huZSACLcBGAs/s72-c/Arben-DUka-660x330-905x395-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/poeti-e-ka-me-te-gjithe-ju-na-genjeni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/poeti-e-ka-me-te-gjithe-ju-na-genjeni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy