Projektligj për mbrojtjen e faunës së egër shqiptare, KE merr në kontroll situatën


Një projektligj i ri, që është në fazën e konsultimit me publikun, synon të forcojë rregullat dhe masat për mbrojtjen e faunës së egër, i cili ndër të tjera përfshin në monitorimin e zonave të Mbrojtura edhe Komisionin Europian, shkruan Monitor.

Përmes ndryshimeve synohet ruajtja ose restaurimi të habitateve natyrore dhe llojeve të faunës së egër, me interes për Komunitetin Evropian dhe vlerësimi i gjendjes së biodiversitetit në Shqipëri dhe monitorimi i kësaj gjendjeje.

Projektligji gjithashtu synon përdorimin e qëndrueshëm të burimeve natyrore, për të mirën e gjeneratave të sotme dhe të ardhshme.

Synohet mirëmbajtja dhe restaurimi në një status të favorshëm ruajtjeje të habitateve natyrore dhe të llojeve të faunës së egër me interes për Shqipërinë dhe Komunitetin Evropian.

Të gjitha informacionet për secilën nga zonat me status do t’i dërgohen Komisionit, me qëllim vlerësimin dhe koordinimin e nevojshëm për të siguruar që zonat me status të formojnë një rrjet koherent, i cili plotëson kërkesat për mbrojtje të habitateve dhe llojeve me interes për Komunitetin Evropian.

Mbrojtje e veçantë do të jepet për llojet e kërcënuara e në rrezik zhdukjeje dhe llojet që kërkojnë vëmendje të veçantë për arsye të natyrës specifike të habitatit të tyre/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Projektligj për mbrojtjen e faunës së egër shqiptare, KE merr në kontroll situatën
Projektligj për mbrojtjen e faunës së egër shqiptare, KE merr në kontroll situatën
https://4.bp.blogspot.com/-9dOQUCLuQrs/W8S28KbFZ2I/AAAAAAAAZjk/yan9_lYDrSwu7KbXrLVOql245X6HlK4RgCLcBGAs/s640/pelikan-LAGUNA-KARAVASTA-SHPENDE-PESHQ-FLORA-FAUNA-MJEDISI-PASURI-NAQTYRORE-PARK-KOMBETAR-660x330-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-9dOQUCLuQrs/W8S28KbFZ2I/AAAAAAAAZjk/yan9_lYDrSwu7KbXrLVOql245X6HlK4RgCLcBGAs/s72-c/pelikan-LAGUNA-KARAVASTA-SHPENDE-PESHQ-FLORA-FAUNA-MJEDISI-PASURI-NAQTYRORE-PARK-KOMBETAR-660x330-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/projektligj-per-mbrojtjen-e-faunes-se.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/projektligj-per-mbrojtjen-e-faunes-se.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy