Serbia me skenar të ri për bisedimet, zbulohet plani me shumë kërkesa

Beogradi zyrtar ka përpiluar një plan të ri për bisedimet e Brukselit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë.

Në një skenar të publikuar nga e përditshmja serbe “Kurir” tregohet në detaje se çfarë do të kërkojnë serbët nga evropianët në raundin e ri të bisedimeve, transmeton Indeksonline

Aty theksohet garancia për Kishën Ortodokse Serbe, që sipas tyre, duhet ta ketë të drejtën e plotë mbi 44 objekte fetare.

Në tekst theksohet edhe çështja e zonës së veçantë për mbrojtjen e trashëgimisë serbe: Manastiret, Deçan, Graçanicë, Pejë, Patriarkana, Banjska si dhe tempujt e tjerë të kishës në Gjilan, Shtërpcë, Skenderaj, Klinë, Rahovec.

Tutje, përmendet edhe ura mesjetare e Vojinoviqës në Vushtrri, monumenti në Gazimestan, qyteti mesjetar i Novobërdës si dhe fshati i Hoçës së Madhe …

Ndryshe, drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq ka thënë se Serbia e ka të domosdoshme të jetë në dialogun e Brukselit.

“… ne do të jemi aty sepse do të mbrojmë pozitën e trashëgimisë kulturore dhe shpirtërore serbe në Kosovë dhe Metohi”, ka deklaruar ai. /Indeksonline/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbia me skenar të ri për bisedimet, zbulohet plani me shumë kërkesa
Serbia me skenar të ri për bisedimet, zbulohet plani me shumë kërkesa
https://3.bp.blogspot.com/-6n2OhderTrc/W7-IF4x7ZDI/AAAAAAAAZeY/s8b8-wmWtjsPguFPlM2OV3dPMmelE04TACLcBGAs/s640/Screenshot_128-640x410.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-6n2OhderTrc/W7-IF4x7ZDI/AAAAAAAAZeY/s8b8-wmWtjsPguFPlM2OV3dPMmelE04TACLcBGAs/s72-c/Screenshot_128-640x410.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/serbia-me-skenar-te-ri-per-bisedimet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/serbia-me-skenar-te-ri-per-bisedimet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy