Serbi/Kërkime të reja për trupat e kosovarëve në Izbicë

Që nga e hëna kanë nisur gërmime në Izbicë të Skenderajt ku dyshohet se mund të ketë trupa të shqiptarëve të varrosur gjatë luftës. Në këtë lokacion kanë qenë të varrosur 137 trupa të shqiptarëve të cilët më pas ishin zhvarrosur nga forcat serbe dhe ishin rivarrosur në pesë lokacione të ndryshme.

Gërmimet në Izbicë kanë nisur pas dyshimeve se aty mund të ketë ende trupa tjerë. Kryetari i komisionit qeveritar për persona të zhdukur, Prenk Gjetaj ka thënë për gazetën “Koha Ditore” se deri tash nuk kanë hasur në ndonjë mbetje mortore.

“Gërmimet në Izbicë kanë nisur të hënën. Deri tash nuk ka pasur gjetje dhe po presim. Punimet do të vazhdojnë edhe nesër”, ka theksuar ai. Gjetaj ka treguar se javën e kaluar gërmime janë zhvilluar edhe në Serbi në dy lokacione në të cilat sipas tij, nuk ka rezultuar me gjetje.

“Javën e kaluar janë bërë gërmime vlerësuese dy pika në Serbi, në Rudnicë të Rashkës dhe në Medvegjë mirëpo nuk ka pasur gjetje”, ka deklaruar ai. Në muajin gusht ishin bërë incizime me radar tokësor në 5 lokacione të dyshuara për varreza. Puna ishte kryer nga ekspertët ndërkombëtarë ndërkaq incizimet janë dërguar në Argjentinë, përgatiti Koha. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbi/Kërkime të reja për trupat e kosovarëve në Izbicë
Serbi/Kërkime të reja për trupat e kosovarëve në Izbicë
https://3.bp.blogspot.com/-bOg7zq95lmk/W9NOO6wSaVI/AAAAAAAAaE0/FAv-uBOTkjYSMVcy-4lXFrtnAsOZDqieQCLcBGAs/s640/varreza-masive.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-bOg7zq95lmk/W9NOO6wSaVI/AAAAAAAAaE0/FAv-uBOTkjYSMVcy-4lXFrtnAsOZDqieQCLcBGAs/s72-c/varreza-masive.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/serbikerkime-te-reja-per-trupat-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/serbikerkime-te-reja-per-trupat-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy