Sherri me Ngjelën në emision/ Panajot Barka:Më kërcënohet jeta në Shqipëri nga nacionalistët

“Grekët janë shqiptarë!” Kjo ishte deklarata e historianes Elena Kocaqi, e cila shkaktoi mjaft bujë. Mediat greke i kanë kushtuar mjaft vëmendje debatit ku u përfshi edhe Spartak Ngjela, dhe Panajot Barka , i cili më pas u largua nga studioja televizive.

“Protothema” shkruan duke iu referuar Barkës se shqiptarët janë të rrjedhur dhe ushqejnë ndjenja nacionaliste, ndërsa e quan Spartak Ngjelën si shqiptar me origjinë greke.

“Duke mashtruar, historiania shqiptare Elena Kocaqi thotë: Po çfarë grekësh? Ata nuk janë grekë, por arvanitas që kanë turp të thonë që jemi shqiptarë. Më thoni sa grekë kanë luftuar kundër osmanëve në Greqi?”, shkruan gazeta greke duke akuzuar gjithashtu edhe Spartak Ngjelën.

Siç shpjegoi profesor Barkas, panelistët, të udhëhequr nga moderatori gjetën mundësinë që ta devijonin diskutimin, i cili supozohej të ishte për zhvillimet dhe përsëri ta kufizonte çështjen ndaj marrëdhënieve shqiptaro-greke dhe të shtonte pikëpamjet ekstreme nacionaliste.

“Pastaj u përpoqa të thoja disa të vërteta mbi grekët. Pas kësaj kam marrë shumë kërcënime me jetë dhe fyerje”, shprehet Barka për Protothema.

“Duke përdorur një përzierje të miteve të rreme dhe të folklorit, ata u përpoqën të justifikonin pikëpamjet ekspansioniste. Arvanitët janë grekë që flasin gjithashtu gjuhën arvaneze (jo shqiptarët) dhe nuk kanë lidhje me shqiptarët. Ju nuk do të gjeni një arvanit në Greqi që do të thotë se ai është shqiptar. Unë shpjegova se termi” Shqiptar “është një term i ri i paraqitur në shekullin 18-19 dhe se shqiptarët, jo arvanitasit, u shfaqën në Epir në shekullin e 14 me Stefan Dushanin serb. Territoret që nacionalizmi shqiptar pretendon sot janë territore të ish Perandorisë Osmane, i përkisnin popujve të tjerë. “, citon media greke Barkën.

Gjatë atij emisioni, Barka u largua nga studioja duke marrë pas edhe thënien e Spartak Ngjelës: Ik thyej qafën!/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sherri me Ngjelën në emision/ Panajot Barka:Më kërcënohet jeta në Shqipëri nga nacionalistët
Sherri me Ngjelën në emision/ Panajot Barka:Më kërcënohet jeta në Shqipëri nga nacionalistët
https://3.bp.blogspot.com/-QG5NTsRHt8g/W7ZFuMbjhSI/AAAAAAAAZLE/-iyojcHdNsUcFyrfzDfdflQYTbfsJsPKgCLcBGAs/s640/sf-1024x529-905x395-640x279.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-QG5NTsRHt8g/W7ZFuMbjhSI/AAAAAAAAZLE/-iyojcHdNsUcFyrfzDfdflQYTbfsJsPKgCLcBGAs/s72-c/sf-1024x529-905x395-640x279.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/sherri-me-ngjelen-ne-emision-panajot.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/sherri-me-ngjelen-ne-emision-panajot.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy