Shqipëria, pjesë e dokumentarëve të “National Geographic”: Njerëz që frymëzojnë


Nga Kina në Japoni, Peru, Kosta Rika apo në malet e Himalajeve, ekipi i “National Geographic” ka zgjedhur si pjesë të dokumentareve edhe Shqipërinë.

Seria e radhës e projektit “Vende dhe njerëz që frymëzojnë”, të një prej medieve më të njohura në botë, do të jetë zona e Kurveleshit, në fshatin Nivicë.

Për një javë me radhë, ata po xhirojnë në malësitë e thella të Kurveleshit, për të dokumentuar jo vetëm jetën dhe natyrën e kësaj zone të panjohur, por edhe përpjekjet që po bëhen për të krijuar një model turizmi të bazuar në mbrojtjen e natyrës dhe vlerat historike.

Seria e “Vende dhe njerëz që frymëzojnë” është një cikël dokumentarësh i “National Geographic”, dedikuar projekteve që ndryshojnë jetën e njerëzve dhe vendeve ku ndodhin ato, për të krijuar kështu një filozofi turizmi ndryshe nga turizmi masiv, apo turizmi që nuk respekton natyrën dhe historinë.

Për këtë arsye, projekti “Nivica” që ka filluar në jugun e Shqipërisë, i cili kërkon të ndërtojë një model unik turistik duke lidhur zonat bregdetare me ato malore, është përzgjedhur nga “National Geographic Explorer” si një model për t’u mbështetur dhe promovuar.

Po kështu, në dokumentarin e “National Geographic” do të paqyrohen edhe përpjekjet që ka Shqipëria për të ruajtur dhe mbrojtur site të Trashëgimisë Botërore, si Butrinti, nga zhvillimi i turizmit masiv, apo zhvillime të pakontrollueshme në sitin arkeologjik. Një nga themeluesit e Parkut Kombëtar, Auron Tare ka treguar për “National Geographic” këto sfida./ZgjohuShqiptar.infoKOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10419,Camëri,133,Editorial,2355,Ekonomi,609,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1688,Iliridë,332,Kosovë,3078,Kulture,821,Luginë,71,Moti,2,Politik,2097,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,538,Video,620,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria, pjesë e dokumentarëve të “National Geographic”: Njerëz që frymëzojnë
Shqipëria, pjesë e dokumentarëve të “National Geographic”: Njerëz që frymëzojnë
https://3.bp.blogspot.com/-QCYjdgj6yX0/W9dEZKLYS9I/AAAAAAAAaSY/PEgWBsRDEtAALj5TNop-Owkef787uG6CwCLcBGAs/s640/shqiperi-3.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-QCYjdgj6yX0/W9dEZKLYS9I/AAAAAAAAaSY/PEgWBsRDEtAALj5TNop-Owkef787uG6CwCLcBGAs/s72-c/shqiperi-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/shqiperia-pjese-e-dokumentareve-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/shqiperia-pjese-e-dokumentareve-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy