Shtrenjtohet nafta, çmimet kalojnë 180 lekë për litër

Çmimet e karburanteve u rritën në fillim të kësaj jave dhe kaluan kufirin e 180 lekëve për litër në pikat e furnizimit në kryeqytet. Ky është shtrenjtimi i dytë në seri i çmimeve të karburantit, pas atij që ishte regjistruar në mesin e këtij viti, edhe në atë rast me rreth pesë lekë për litër.

Sipas tregtarëve, rritja ka ardhur për shkak të shtrenjtimit të naftës në tregjet ndërkombëtare. Në bursa, nafta bruto kuotohet aktualisht me afërsisht 85 dollarë amerikanë për fuçi. Pritshmëritë janë për rritje të mëtejshme, falë rimëkëmbjes ekonomike, që, sipas ekspertëve, do të rrisë kërkesën për nënproduktet e naftës.


Nafta po i drejtohet pragut të 100 dollarëve për fuçi dhe kjo tendencë shtrenjtimi pritet t’i çojë çmimet në tregun shqiptar të pakicës drejt nivelit të 200 lekëve për litër. Ky nivel u regjistrua në vitin 2012, vit kur çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare arritën pikun.

Shtrenjtimi i radhës i karburanteve pritet të rëndojë ndjeshëm buxhetet familjare. Shpenzimet për transport, ku karburanti përbën zërin kryesor, vitin e kaluar përbënin 7.2% të shpenzimeve totale të familjeve shqiptare. Ato u rritën me 15% krahasuar me vitin 2016. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shtrenjtohet nafta, çmimet kalojnë 180 lekë për litër
Shtrenjtohet nafta, çmimet kalojnë 180 lekë për litër
https://4.bp.blogspot.com/-YtQBtlPGWak/W7Tr7PiivKI/AAAAAAAAZHQ/klW9QAdJzHAPsxiCzFa1qyNdv0G56BxLQCLcBGAs/s640/Nafta-1.png
https://4.bp.blogspot.com/-YtQBtlPGWak/W7Tr7PiivKI/AAAAAAAAZHQ/klW9QAdJzHAPsxiCzFa1qyNdv0G56BxLQCLcBGAs/s72-c/Nafta-1.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/shtrenjtohet-nafta-cmimet-kalojne-180.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/shtrenjtohet-nafta-cmimet-kalojne-180.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy