Sporti që duhet shndërruar në biznes, në Shqipëri ka 80 vende për rafting

Duke parë interesin e madh të turistëve të huaj në sportin e rafting, si edhe interesin e shtuar nga shqiptarët, gjatë viteve të fundit, Federata Shqiptare e Rafting hapi mundësitë për një profesion të ri siç është instruktori i rafting. Të drejtosh një gomone, pa motor, vetëm me lopata! Sepse, ashtu si një shoferi i nevojitet leja e drejtimit për të ngarë makinën, edhe një drejtuesi gomoneje i duhet patenta për të qenë instruktorë rafting.
Ditën e hënë 20 kandidatëve nga Tirana, Berati, Skrapari, Përmeti dhe Elbasani të trajnuar sipas standardeve ndërkombëtare iu shpërndanë certifikatat, për të punuar si instruktorë rafting.
Certifikatat u shpërndanë nga Federata Shqiptare e Rafting dhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, si investim për një turizëm aventure me standarde, nga profesionistë të njohur ligjërisht edhe në arenën ndërkombëtare. Por, edhe si një dritare e re punësimi për të rinjtë.
“E filluar si një pasion, si një sport, e filluar nga disa djem që janë rritur dhe kanë jetuar me bukuritë e kanioneve të Osumit që u shndërrua në një grup më të më madh, në një federatë, u zhvillua në disa kanione zbuluan që në Shqipëri nuk ka një nuk ka dy nuk ka dhjetë por ka 80 vende ku mund të bëhet rafting, ecje nëpër male, ngjitje nëpër ato shpellat dhe zonat shumë të bukura të Shqipërisë”, tha Klosi në fjalën e tij.
Sipas Klosit kemi një potencial të jashtëzakonshëm i cili mund të shndërrohet fare mirë në një komunitet shumë më të gjerë, dhe mbi këtë pastaj është kuptuar që ky është edhe një biznes argëtues, i cili ka shumë më tepër nevojë për njerëz që ta drejtojnë këtë biznes.
“Sot ne kemi një numër të shtuar turistësh, viti 2018 shënon mbase rritjen më të madhe në krahasim me çdo vit tjetër, jo vetëm nga numri në mënyrë absolutet, por edhe nga përqindja e rritjes së turistëve”, tha Klosi.
Ai shtoi gjithashtu se: “Turistët duan t’i rikthehen natyrës, duan të gjejnë vende të paeksploruara, të magjishme si kanionet e Osumit apo lumi i Vjosës apo zona të tjera ku ju keni ushtruar aktivitetin tuaj të rafting apo kanoes”.
v/l. Dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sporti që duhet shndërruar në biznes, në Shqipëri ka 80 vende për rafting
Sporti që duhet shndërruar në biznes, në Shqipëri ka 80 vende për rafting
https://4.bp.blogspot.com/-UAx-7hGY1Fc/W7ONd3ywAfI/AAAAAAAAZDI/GN0Ndqhx5okcQT6M6pkUogwXSyRRJzGagCLcBGAs/s640/42989876_10156830471357193_1370856090895384576_o-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-UAx-7hGY1Fc/W7ONd3ywAfI/AAAAAAAAZDI/GN0Ndqhx5okcQT6M6pkUogwXSyRRJzGagCLcBGAs/s72-c/42989876_10156830471357193_1370856090895384576_o-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/sporti-qe-duhet-shnderruar-ne-biznes-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/sporti-qe-duhet-shnderruar-ne-biznes-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy