Statistikat: Rreth 80% e makinave në Shqipëri, më të vjetra se 10 vjet

Rreth 81% e automjeteve të regjistruara në vendin tonë për vitin 2017 dhe 2 muajt e parë të vitit 2018 janë të prodhuara para vitit 2009, ndërkohë që vetëm 19% e tyre janë prodhuar në 10 vitet e fundit.

Sipas të dhënave të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, të përpunuara nga tv scan, në total për këtë periudhë kohore janë regjistruar 52.250 mjete, nga të cilat 42.625 janë më të vjetra se 10 vjet.

Është pikërisht kjo kategori automjetesh, të cilat pritet të mos lejohen më të importohen në Shqipëri, duke diktuar ndryshime të ndjeshme në këtë treg.

Në bazë të projektvendimit të nxjerrë për konsultim nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe ajo e Mjedisit dhe Turizmit do të lejohen të regjistrohen për herë të parë për qarkullim autoveturat e përdorura, të prodhuara jo me shume se 10 vjet para datës së regjistrimit të parë në Shqipëri.

Ndërkohë që, automjetet, të cilat tashmë kanë hyrë ne territorin shqiptar, por nuk kanë përfunduar procedurat e regjistrimit, kane afat deri ne 31 dhjetor 2018, për kryerjen e procedurave te nevojshme, pasi në këtë kundërt nuk do të mund të regjistrohen.

Përjashtim nga ky rregull do të bëjnë vetëm automjetet e hershme me interes historik dhe koleksionimi, siç janë për shembull automjete te prodhuara deri ne dhjetor 1970. Megjithatë, për Shqipërinë të paktë janë ata persona që disponojnë automjete të tilla, ndërsa për vitin që lamë pas u regjistruan vetëm 11 të tillë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Statistikat: Rreth 80% e makinave në Shqipëri, më të vjetra se 10 vjet
Statistikat: Rreth 80% e makinave në Shqipëri, më të vjetra se 10 vjet
https://2.bp.blogspot.com/-GUYNCLUxAbY/W79tFupttaI/AAAAAAAAZcw/jcoEZ6o6lG0bSg_3iFQYyK8qAlh4uaxfQCLcBGAs/s640/au_1486620541-4300523-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-GUYNCLUxAbY/W79tFupttaI/AAAAAAAAZcw/jcoEZ6o6lG0bSg_3iFQYyK8qAlh4uaxfQCLcBGAs/s72-c/au_1486620541-4300523-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/statistikat-rreth-80-e-makinave-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/statistikat-rreth-80-e-makinave-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy