Ushqime, ujë dhe drita, ja si i shpenzojne të ardhurat familjet shqiptare

Familjet shqiptare shpenzojnë më shumë se gjysmën e buxhetit të tyre për plotësimin e nevojave të para jetësore.

44% e të ardhurave të tyre gjatë vitit të shkuar kanë patur si qëllim blerjen e ushqimeve, ndërsa 11% e shpenzimeve shkuan për pagesën e ujit, energjisë elektrike dhe qirasë.

Instituti i Statistikave ka publikuar anketën e buxhetit të familjes, ku rezulton se një familje e përbërë nga 4 persona shpenzon çdo muaj 73 mijë e 400 lekë.

Në krahasim me vitin 2016, shpenzimet janë rritur 0.4%, ose 300 Lekë të reja, por më pak se niveli 2% i inflacionit në 2017-n.

Sipas anketës, rezulton se shpenzimet në familjet shqiptare janë ulur për blerjet e veshjeve, por janë shtuar për transportin dhe shëndetin.

Transporti ka kushtuar më shumë gjatë vitit të shkuar për shkak të rritjes së çmimit të naftës, ndërsa po ashtu është rritur dhe çmimi për ilaçet, .

INSTAT sqaron se 90% e familjeve në Shqipëri shpenzojnë 18 mijë lekë në muaj për person, ndërsa 10 % e tyre kanë shpenzime në masën e 62 mijë lekëve në muaj për një anëtar.

Tirana mban vendin e parë për buxhetin më të madh të shpenzimeve./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ushqime, ujë dhe drita, ja si i shpenzojne të ardhurat familjet shqiptare
Ushqime, ujë dhe drita, ja si i shpenzojne të ardhurat familjet shqiptare
https://2.bp.blogspot.com/-LzC_b7Htnrk/W7OnjNXYL0I/AAAAAAAAZFE/LIM38xJs3RsCdqSMMJ0aGp9bDsxUkj2zQCLcBGAs/s640/Tirana-njerez-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-LzC_b7Htnrk/W7OnjNXYL0I/AAAAAAAAZFE/LIM38xJs3RsCdqSMMJ0aGp9bDsxUkj2zQCLcBGAs/s72-c/Tirana-njerez-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/ushqime-uje-dhe-drita-ja-si-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/ushqime-uje-dhe-drita-ja-si-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy