Xhaferri zmbrapset, nuk e publikon ligjin për gjuhën shqipe në Gazetën Zyrtare ashtu siç premtoi

Xhaferi zmbrapset nga publikimi i “gjuhëve” në Gazetën Zyrtare 25 TETOR 2018 / 15:23 Ligji për gjuhët mbetet pezull. Presidenti nuk lëvizë nga qëndrimi për mos ta firmosur të njëjtin, ndërsa as kreu i Kuvendit Talat Xhaferi nuk ka mbledh forcat që këtë ligj ta shpallë në Gazetën Zyrtare pa dekretin e presidentit. Xhaferi thotë se nuk është i kushtëzuar në aspekt kohor dhe se Ligji për gjuhët do të hyjë në fuqi kur ai ta sheh të arsyeshme.

Unë ju kam thënë që unë nuk vuaj nga afatet për faktin që nuk jam i ngushtuar nga afatet dhe është çështje e vlerësimit tim se kur është momenti për me e nënshkruar dhe me dërguar ligjin për gjuhët së bashku me ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes me Greqinë në Gazetën zyrtare. Kështu që nuk ka të bëje me spekulime. Unë jam bartës i institucionit i përgjithshëm dhe i ndërgjegjshëm edhe për situata por edhe për nevojat, kështu që nuk jam i përkufizuar, pra kjo është lehtësia që nuk jam i përkufizuar për këtë çështje”- theksoi Talat Xhaferi, kryetar i Kuvendit.

Paraprakisht, kreu i Kuvendit disa herë ishe zotuar se së shpejti ligji për gjuhët, së bashku me marrëveshjen për emrin, do të shpallet në Gazetën Zyrtare dhe se të njëjtit do të hyjnë në fuqi. Gazetari: D.m.th. pas referendumit ju thoni se vetë Marrëveshja por edhe ligji për gjuhët për shqipe që gëzon të njëjtin fat në këtë kontekst nga aspekti procedural, do të jenë në gazetën zyrtare do të hyjnë në fuqi?!

Ligji për gjuhët u miratua më 11 janar të këtij viti në situatë të tensionuar. Pas votimit në lexim të dytë me 69 vota për, Ivanov tha se i ky ligj është në kundërshtim me Kushtetutën dhe se është sjellë në kundërshtim me rregulloren e Kuvendit, me çka e ktheu për rivotim në institucionin ligjvënës. Ligji u kthye në lexim të tretë ku përsëri mori besimin e shumicës së deputetëve, gjë që e obligon presidentin ta dekretojë të njëjtin. Pavarësisht kësaj, Ivanov vazhdon të heshtë dhe të mos e nënshkruaj Ligjin për gjuhët./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10419,Camëri,133,Editorial,2355,Ekonomi,609,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1688,Iliridë,332,Kosovë,3078,Kulture,821,Luginë,71,Moti,2,Politik,2097,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,538,Video,620,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Xhaferri zmbrapset, nuk e publikon ligjin për gjuhën shqipe në Gazetën Zyrtare ashtu siç premtoi
Xhaferri zmbrapset, nuk e publikon ligjin për gjuhën shqipe në Gazetën Zyrtare ashtu siç premtoi
https://2.bp.blogspot.com/-IXoqVx7RQT4/W9NZotlNnMI/AAAAAAAAaF8/5y9QCjZXNa8BV_QgKmjuWbzNWlGvHJqnQCLcBGAs/s640/talat-xhaferri-696x385.png
https://2.bp.blogspot.com/-IXoqVx7RQT4/W9NZotlNnMI/AAAAAAAAaF8/5y9QCjZXNa8BV_QgKmjuWbzNWlGvHJqnQCLcBGAs/s72-c/talat-xhaferri-696x385.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/xhaferri-zmbrapset-nuk-e-publikon.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/xhaferri-zmbrapset-nuk-e-publikon.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy