Zbulime të rëndësishme në Durrës, arkeologët gjejnë relikte anijesh të lashta

Edhe nëndeti ashtu si nëntoka ka një pasuri që njerëzimit do i duhen vite për ta zbuluar, por e rëndësishme është që kërkimet të mos ndalen kurrë.

Pasuri nënujore mban edhe gjiri detar në Durrës, ku arkeologët kanë nisur kërkimet që prej vitit 2000 dhe deri tani janë zbuluar rreth 15 relikte anijesh të lashta.

Arkeologu nënujor Adrian Anastasi për Faxweb është shprehur:

Gjiri detar i Durrësit është një “hambar” me objekte arkeologjike, të cilat sqarojnë një periudhë gati 20-shekullore, nga shekulli i 6-të para erës sonë deri në fillimin e pushtimit otoman. Bashkë me to janë zbuluar një sërë spirancash të së njëjtës shtrirje kohore, të cilat janë dërguar për studime të mëtejshme në Muzeun Arkeologjik të qytetit.”

Elementet e zbuluara në Durrës japin informacione të vlefshme për madhësinë e anijeve që lundronin pranë brigjeve dhe tipologjinë e spirancave të zbuluara.

Objektet e zbuluara në Durrës do të ekspozohen në Muzeun e qytetit bashkë me projektin për ekspozimin e objekteve arkeologjike të periudhës së mesjetës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbulime të rëndësishme në Durrës, arkeologët gjejnë relikte anijesh të lashta
Zbulime të rëndësishme në Durrës, arkeologët gjejnë relikte anijesh të lashta
https://1.bp.blogspot.com/-iHLYqplbj14/W7ztHFFKuNI/AAAAAAAAZbM/MHnKr6V45BIGlvhqBO_LZsXARVRocCk_gCLcBGAs/s640/Screenshot_73-640x386.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-iHLYqplbj14/W7ztHFFKuNI/AAAAAAAAZbM/MHnKr6V45BIGlvhqBO_LZsXARVRocCk_gCLcBGAs/s72-c/Screenshot_73-640x386.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/zbulime-te-rendesishme-ne-durres.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/10/zbulime-te-rendesishme-ne-durres.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy