Bunkerët lenë ende pa fjalë të huajt, BBC reportazh të gjatë

“BBC” shkruan për gjurmët e lëna pas të Shqipërisë Komuniste e për këtë, gazetari i saj ka udhëtuar në Orikum, aty ku sipas tij gjendet një gërmadhë në rrëzë të strukturave të shkatërruara të vendit që daton para një gjysmë shekulli.
Ai shpjegon për lexuesit e huaj se pavarësisht se bëhet fjalë për një kazermë detare që ka shërbyer për bazën detare pranë Pashë Limanit, nuk është arsyeja kryesore e ardhjes së tij në Shqipëri.
“Midis rrënojave të kazermave detare dhe rrugës janë një grusht bunkerësh. Ata janë të ngjeshur dhe gri, të gjatë e gjerë mjaftueshëm sa për të mbajtur brenda tyre njerëz. Muret janë kurorëzuar me një kupolë të rrumbullakët. Ata kanë qenë këtu që nga vitet 1970, kur Shqipëria ishte një nga vendet më të izoluara në Tokë. Bunkerët ishin ideja e Enver Hoxhës, një partizan i dikurshëm që vendosi Shqipërinë e pasluftës për 40 vjet nën një regjim sureal. Të bindur se të gjithë nga Jugosllavia fqinje në Greqi, Nato dhe madje edhe ish-aleatët e tij në Bashkimin Sovjetik donin të pushtonin vendin e tij, Hoxha filloi një program ndërtimi bunker me përmasa titanike”, shkruan më tutje media britanike.

 “BBC” thekson në shkrimin e saj se ndonëse kanë kaluar shumë vjet që nga koha e ndërtimit të këtyre bunkerëve, këto të fundit gjenden ende të pranishëm në Shqipëri. “Sot, ata vazhdojnë të gjenden nëpër fshatra e lugina malore, duke ruajtur në heshtje kryqëzimet dhe autostradat, të rreshtuara si statuja të papastra në plazhet e shkreta. Trashëgimia e tyre shkon përtej fizikut; secili prej tyre mendohet të ketë kushtuar ekuivalentin e një apartamenti me dy dhoma gjumi, dhe ndërtimi i tyre pa dyshim që e ndihmoi Enver Hoxhën ta shndërrojë Shqipërinë në një nga vendet më të varfëra në Europë. E megjithatë, duhet thënë se kjo trashëgimi ka mbetur edhe sot.”
Kjo media përshkruan paralelisht edhe figurën politike të Enver Hoxhës, për të sjellë kështu për lexuesin e huaj kontekstin historik të Shqipërisë. “Hoxha kishte një qëndrim të caktuar për gjendjen e gatishmërisë, që të gjithë shqiptarët duhet të jenë gati ose “gjithmonë të gatshëm”. Kjo gjendje mendore ka ardhur pjesërisht nga përvojat e tij në Luftën e Dytë Botërore”, shkruan “BBC”, duke shtuar se për partizanët bunkerët do të shndërroheshin në strehëza, ku njësi të vogla do të kryenin sulme ndaj ushtrive italiane ose gjermane në tokë më të ulët.
“BBC” paraqet në reportazh edhe llojet e bunkerëve, duke cilësuar se më të shumtat ishin QZ (qendra zjarri ose pozicionime qitjeje). “Projektuar për të mbajtur vetëm një ose dy njerëz, ata ishin të ndërtuar nga betoni dhe ishin më shumë se 8 metra larg”, përshkruan më tej ajo. Nuk lihet pa përmendur për lexuesin e huaj edhe projektuesi i tyre, Josif Zagali, i cili ka pohuar për të se ishte i detyruar për t’i ndërtuar bunkerët pasi për të nuk kishte zgjidhje tjetër.
Duke iu bashkangjitur rrëfimit të Zagalit, gazetari i BBC sjell në reportazh edhe përshtypjet e një fotografi gjerman, David Galjaard, i cili ka udhëtuar shpesh herë në Shqipëri për të fotografuar pikërisht bunkerët.
“Para se të arrija në Shqipëri për herë të parë, imagjinova një vend që ishte plot me plagë. Më vjen keq për shqiptarët,se ata kishin këtë kujtesë të vazhdueshme të periudhës së ashpër komuniste. Por kur arrita dhe pyeta për to, njerëzit u shtrënguan. Ata shpesh nuk kishin probleme me të, përveç rasteve kur bunkerët, për shembull, hynin në rrugën kur lëronin fushat e tyre. Prandaj i përdor për një metaforë vizuale, për të mos treguar vetëm një histori për bunkerët, por për vetë vendin”, citohet David Galjaard.
I shoqëruar nga Erjon Caushi, udhërrëfyesi i tij në këtë udhëtim historik e kulturor, gazetari Stephen Dowling e mbyll shkrimin duke theksuar se bunkerët janë dëshmia e paranojës së diktatorit Enver Hoxha për të ruajtur me cdo kusht pushtetin e tij./dita//ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Bunkerët lenë ende pa fjalë të huajt, BBC reportazh të gjatë
Bunkerët lenë ende pa fjalë të huajt, BBC reportazh të gjatë
https://4.bp.blogspot.com/-8N-x8v-BwKE/W9yOtNQpmgI/AAAAAAAAadU/83lvxiUet3U-sxdyQYCOa9AHPEFZ80RlQCLcBGAs/s640/b1-1.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-8N-x8v-BwKE/W9yOtNQpmgI/AAAAAAAAadU/83lvxiUet3U-sxdyQYCOa9AHPEFZ80RlQCLcBGAs/s72-c/b1-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/bunkeret-lene-ende-pa-fjale-te-huajt.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/bunkeret-lene-ende-pa-fjale-te-huajt.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy