E pabesueshme, patriotët e vërtetë shqiptarë që po sfidojnë qeveritë (VIDEO)

Kultura dhe gjuha shqipe që rrezikon të humbasë në Maschito, një zonë e veçuar arbëreshe, në komunën e provincës së Potenzës, në rajonin e Basilikatës të Italisë jugore, ka bërë bashkë grupin e shqiptarëve nga trojet shqiptare, të ndërmarrin nisma për “shqiptarizimin” e zonës.

Në kudër të kësaj nisme grupi i shqiptarëve nga trojet shqiptare nën logon e projektit “Gjakh inë i shprishur na thërret”, inaguroi këtë 28 nëntor, bustin e “Gjergj Kastriot Skënderbeut”, në qendrën e qytetit Maschito.

Busti i “Gjergj Kastriot Skënderbeut”, krijim i skulptorit shqiptar Vladimir Llakaj, është realizuar falë donacioneve të rreth 50 shqiptarëve kudo që ndodhen, në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni, Çamëri, Itali, Zvicër e Greqi.

Kjo vepër simbol i shqiptarizmit në shekuj vjen si homazh në “Vitin Mbarëkombëtar të Skënderbeut”, në përkujtim të 550-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, falë përpjekjeve dhe iniciativës së grupit të shqiptarëve në trojet shqipfolëse që kanë ndërmarrë aktivitete të vazhdueshme për të sensibilizuar komunitetin shqiptar ane e mbanë botës, me synim përjetësimin e zërit shqiptar edhe në Itali.

Misioni atdhetar i projektit “Gjakh inë i shprishur na thërret”, do të jetë pjesë e një dokumentari special shqiptar, që përmes faktesh dhe ngjarjesh do të përcjellë përpjekjet e grupit të shqiptarëve në trojet shqipfolëse, që realizuan Bustin e Skënderbut në Maschito të Italisë, por edhe të nismave të tjera që synojnë rritjen e shqiptarizmit./ata/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: E pabesueshme, patriotët e vërtetë shqiptarë që po sfidojnë qeveritë (VIDEO)
E pabesueshme, patriotët e vërtetë shqiptarë që po sfidojnë qeveritë (VIDEO)
https://4.bp.blogspot.com/-d5Sy03NZTjw/XAKInjefEbI/AAAAAAAAbsk/4XGeur-xCXo1tld9Tkc5hmOFHYimUJe2QCLcBGAs/s640/29479CD2-6B86-407D-9647-19012881822F.jpeg
https://4.bp.blogspot.com/-d5Sy03NZTjw/XAKInjefEbI/AAAAAAAAbsk/4XGeur-xCXo1tld9Tkc5hmOFHYimUJe2QCLcBGAs/s72-c/29479CD2-6B86-407D-9647-19012881822F.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/e-pabesueshme-patriotet-e-vertete.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/e-pabesueshme-patriotet-e-vertete.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy